Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Édes anyanyelvünk – mamanyelv – gazdag szókészletéből azokat a szavakat válogatjuk ki, amelyek pajkosak, tréfásak, néha gúnyosak, néha sértőek: köszi, csoki, diri, csini, infó, sulája. Szeretjük a meghökkentő szóösszetételeket is, a tanulás nekünk agytankolás, a jó tanuló agytröszt, észgyár, a cipőnk pataborító, a magas ember zsiráfgondozó. Néha fölcseréljük a neveket is, így lesz a szem bogyó, a fej dinnye, a fül parabola, a haj toll. Az iskolában, a suliban? A csajok meg a srácok kolostorba járnak, lélekharang, diákőrangyal, verkli jelzi, hogy órára – englis, fizi, biosz, törcsi, igeórára – kell menni, édes mamanyelvet kell tanulni, esetleg óbégatóra, zeneórára vár a tanci, a nyanya, a rabőr, klóranyó, aki természetesen – tuti – feleltet is – földrengés – s esetleg elégtelen osztályzatot – dacit, fát – ad.
S ne feledkezzünk meg a számítógép és a telefon felkínálta szavakról, kifejezésekről, meg az ikonokról, jelekről, emojikról amelyekkel „beszélgetünk”, üzengetünk, csetelünk.
Kezdődhet az új, szavak, szókapcsolatok, betűkombinációk, különös ikonok, emojik, szövegek stb. keresése, azzal a céllal, hogy szótárba foglaljuk őket. Kár lenne nem leírni, rögzíteni, nem elmenteni egy újabb szótárba, hogy a virtuális világból könyvbe mentsük el az utókor számára. Munkánkat támogatja a Domus Hungarica Alapítvány, a Nyelvünk és Kultúránk folyóirat, dr. Balázs Géza, az ELTE professzora és az Anyanyelvápolók Szövetsége.
Kérjük a jelenlegi és a hajdani diákok, keressék a köznyelvi szavak diáknyelvi változatát, szinonimáját, szókapcsolatokat, írják le, és küldjék el malnasi100@gmail.com e-mail-címre! Kérjük minden adatközlő nevét, életkorát, (volt) iskolája nevét, természetesen tanáruk nevével együtt a szójegyzék végére odaírni!
A cikk szerzője kéri a lelkes gyűjtőket, diákokat, tanáraikat, bárkit, ne feledkezzenek a felhívásról, a most következő vakációban sem,… Hasznos munkájukhoz minden jót kíván és várja a csatolmányokat .- szeretettel Málnási Ferenc