Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Három madárfaj közül lehetett választani, hogy melyik legyen az év madara: nagy póling, gólyatöcs és a gulipán. A július 3-ától július 23-áig tartó szavazás alatt a választási lehetőségként a gólyatöcsre, a gulipánra és a nagy pólingra összesen 8993 voks érkezett. A gólyatöcs 3617, a nagy póling 2882, míg a gulipán 2494 szavazatot kapott. Negyven százalékos aránnyal tehát a gólyatöcs győzött.
A 2019 év madara címet elnyerő gólyatöcs feltűnően hosszú lábú, hegyes csőrű parti madár. Hossza 38 cm. A hím fejtetője, tarkója, a nyaka hátulsó része, háta, válla és szárnyai feketék. Homloka és egész alsó teste fehér. Csőre fekete, lábai pirosak. Legelőször a nyolcvanas években láttam a Csíki negyedi – akkori 7-es számú általános iskola – mai Gödri Ferenc iskola biológia osztálya ajtajának belső oldalára ragasztott poszteren. Élőben csak jóval később.
A gólyatöcs vonuló madár, a telet Afrikában tölti. Tavasszal, áprilisban érkezik meg, majd nyár végén indul dél felé. Költőhelye a vizes élettér. Kis szigeteken, zsombékokon száraz növényi szálakból készíti fészkét, amibe többnyire négy tojást rak. Felváltva kotlanak. A fiókák 25 nap után kelnek ki, és alig hogy megszáradnak, el is hagyják a fészket, úgymond fészekhagyóak. A szülők egy hónapig vezetik, gondoskodnak róluk, ekkora lesznek röpképesek. A család még egy ideig együtt marad. Évente csak egyszer költenek. Hasonlóan a földön fészkelő madarakhoz, ha betolakodó kerül a költőterületre – és a tojások vagy a fiókák veszélyeztetve vannak – a szülőmadarak odaszállnak a ragadozó elé és sérültnek tetetik magukat, így csalják el a területről. Tápláléka vízi rovarokból és más gerinctelenekből tevődik össze. A víz színéről és a partról szedeget. Védelmének alapját a még meglévő természetes szikes tavak megőrzése és az egykori fészkelőhelyek rehabilitációja jelenti.
Kelemen László