Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A múlt felfedezése

A múlt felfedezése Cseperedő

Szeptember első hetében iskolára hangolták játékosan a gyerekeket a Székely Nemzeti Múzeum munkatársai. A második alkalommal megrendezett RégÉszHét elnevezésű nappali táborban huszonöt régészinas tanult, kézműveskedett, játszott, fedezte fel a múzeum tereit, kiállításait.

A tábor szervezőinek célkitűzése az volt, hogy a gyerekek nyerjenek betekintést a régészet világába, ezért a tervek szerint szeptember 4-8. között az erősdi rézkori kultúra egyik épülettípusának kicsinyített mását építették meg a múzeumkertben, melyhez László Ferenc, a múzeum egykori őrének rekonstruált makettje szolgáltatta a mintát.

Ez a tevékenység minden napra kiterjedt, a tábor végére a gyerekek megismerkedhettek az építés során használt anyagok tulajdonságaival, az építés technikájával, de mindezt úgy, hogy közben belefeledkeztek a közös dagonyázásba. Sztáncsuj Sándor József régész-muzeológus, az erősdi kultúra szakértője bevezette a résztvevőket e többezer éves kultúra csodálatos világába, a feltárt leletek bemutatása után a festett kerámiák motívumkincseit rajzolták vele a gyerekek.

Ehhez kapcsolódóan Szeles József restaurátor közreműködésével az erősdi mintakincset és színvilágot felhasználva rézkori típusú edények készültek. Kinda István néprajzos-muzeológus a hit, babona világába kalauzolta el a hallgatókat, akik kézműves tevékenység során saját kis idoljaikat készíthették el agyagból. Tóth-Bartos András történész-muzeológus izgalmas előadása a kardokról és szablyákról elbűvölte a gyerekeket, akik nemcsak érdekes adatokat tudhattak meg e fegyvertípusokról, hanem kézbe is vehettek néhányat ezek közül.

Vinceffy Orsolya egész héten gondoskodott, hogy a gyerekek felhőtlenül, szabadon alkothassanak, amikor éppen nem az őskori ház építésében vagy előadáson vettek részt: színes marionettek, festett agyagedények, közös festmények, gyurmaékszerek készültek a hét során, amelyekből a tábor záró napján kiállítás is nyílt a múzeum Bartók Termében.

A RégÉszHét egész ideje alatt hangszerekkel kísért, interaktív játékok során hangolódhattak a gyerekek a napi tevékenységekre és ismerkedhettek meg alaposabban a múzeum kiállításaival is. A tábor létrejöttét a Székely Nemzeti Múzeum és a Székely Nemzeti Múzeum Alapítvány támogatta, a résztvevők étkeztetését a Bertis kft. biztosította a Centrál Vendéglőben.

Bartha Zonga

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás