Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Ahogy az a megnevezéséből is érthető, egy rongyból szőtt szőnyegről van szó, amelyet a tanci nagymamája készített úgy 50 évvel ezelőtt. Az előállítása nagyon sok munkával járt, most elmesélem nektek ennek a darabnak a történetét:
Először is kellett hozzá több hétördög gyermek, hogy a ruhát ronggyá szaggassa, aztán egy türelmes öreg anyóka, hogy azt csíkokra vágja, és színek szerint gomolyákra csavarja. Ezt követően jöhetett a téli este, amikor az eladó sorban levő leány a szövőszék mellé ült, a házasulandó legény pedig udvarlás közben a színeket válogatta, adogatta… Itt megjegyezném, hogy miért, miért nem, nem tudni, de a csíkok hol szélesebbre, hol keskenyebbre sikerültek…
Hogy szavam ne felejtsem, tavaszra kész lett a végszőnyeg, amit felvágtak, széleit bekötözték, majd a tisztaszobába leterítették, máskor a hozományos ládába tették.A kényelem és az otthonosság érzetét erősítették a számtalan változatban készült rongyszőnyegekkel, melyeket téli időszakban Háromszéken napjainkban is szőnek az asszonyok Barátoson, Feldobolyban, Sepsiszentgyörgyön pedig a Míves Házban.
Ahogy telt az idő, a rongyszőnyeg a tisztaszobából kikerült a konyhába, onnan a tornácra, míg végül a perzsa a helyét elfoglalta. Néhány darabnak szerencséje volt, mert elkerült egy-egy őt megbecsülő házba, múzeumba, esetleg egy tanterembe, mint ez a darab itt.
Ez a varázsszőnyeg előkészítőben került az osztályba. Nem volt könnyű dolga. Tűrte a lábsúrolást, hangoskodást, rugdosást, a játékok hancúrozását. Megtanult velünk mesélni, számolni, olvasni, írni. Most még erre a versenyre is képes volt minket elkísérni. Mi megtanultuk tőle, ti is jegyezzétek meg, hogy néha a rongyot is felszedik, és hogy nem jó a szőnyeg alá söpörni a problémát.
Ezeket a rongyszőnyegeket nem csak gyakorlott kézművesek tudják elkészíteni. Egyáltalán nem bonyolult, inkább, ahogy a közmondás mondja: gyakorlat teszi a mestert.
Ami kell hozzá leginkább: sok türelem, kitartás, szeretet. Ezeken kívül: szövőszék, vetélő, felvetőfonal és a megunt újrahasznosítható textíliák sokasága.
Akinek megtetszett a dolog, nyugodtan kipróbálhatja!