Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Legutóbb, amikor Izraelben jártam, épp télen, nagy élményt nyújtott egy barázdabillegetővel való találkozás. Ott szaladgált a parkoló autók között. Eszembe jutottak a nyári megfigyelések, azt figyeltem, mennyire másképp viselkedik itt, mint otthon, ahol csak a vonuláskor tartózkodik emberközelben. A barázdabillegető, mint neve is mutatja, a mezőgazdasági területek madara, de kedveli a vizek környékét, tavak partján, folyók mentén mindenütt billegeti hosszú farkát. Fészket épít vízközeli épületek üregeiben, kő- és farakások közt, hidak alatt. Négy-öt fiókát nevel, kivételesen hatot, évente kétszer, ritkább esetben háromszor. A fiókák két hét alatt kelnek ki a tojásokból, és ugyancsak két hétig maradnak még a biztonságot nyújtó fészekben, amire akkorára cseperednek, hogy elhagyják azt. Ekkor még egy hétig a szülőkkel maradnak a fiatalok. Idilli látvány: legelő tehenek közt röpködő barázdabillegető család.
A kotlási és fiókanevelési időszakban, ha valami vagy valaki túl közel kerül a költőterületéhez, a fészekhez, és a szülők úgy értékelik, hogy veszélyt jelent számukra, akkor egy trükköt vetnek be védekezés gyanánt, mégpedig: az egyik szülő sérültnek tetteti magát, úgy verdes, mintha sérült lenne, hogy elterelje a figyelmet.
Egyik alkalommal autóval mentem ki az erdőre, erdei legelőn haladtam át, a földúton haladva egy barázdabillegető került a jármű elé, és a sérült trükköt játszotta. Egy másik alkalommal egy csilpcsalpfüzike fészkéhez kerülhettem közel, mert a madár azonnal magára vonta a figyelmet. Hagytam becsapni magam, így elvezetett a fészkétől, akár a barázdabillegető, amelyik csak addig sántikált, míg kikerültem a revír határából, akkor egy szempillantás alatt „meggyógyult” és elrepült.
Kelemen László
Ma délben Ozsdolán két fejlett példányt láttam, a központi parkban, téveszthetetlen.