Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
– 2006-2017 között éltem és tanítottam Csángóföldön, hisz olyan helyen szerettem volna tanítani, ahol érdemes. Jó választás volt. Ottlétünk alatt születtek a gyerekeink. Amikor a lányunk iskolaköteles lett, egyértelmű volt számomra, hogy magyar nyelvű iskolában a helye, így visszatértünk Székelyföldre. Az élményeinkből született az Apróka eszponka című könyvem, ami nem mese, hanem bekukkantás egy letűnőben lévő világba – magyarázta az írónő.
Nem aggódó édesanya, a gyereknevelésben a minőségi együttlétet tartja fontosnak.
– Luca nagyon várta az öccse érkezését, hat év a különbség köztük, mindez egyben azt hozhatja magával, hogy nem civakodnak. A nagy kert is segítség, ha valaki egyedül lenne, akkor megteheti. Nem vagyok aggódó típus, ugyanakkor lassú és türelmes is vagyok. A lányom inkább a társam az öccse nevelésében, ezért ez egy valódi varázslat számomra. Szeretem kiszűrni a lényeget ebből abból (gyerekneveléssel kapcsolatos könyvek, cikkek, tanácsok – szerk. megj), de igazából az együtt töltött időnk, a minőségi közös óráink adják meg a válaszokat mindenre – tette hozzá.
Vannak szabályok melyekhez ragaszkodik, a fegyelmezéssel azonban nincsenek gondok, elég kimondania a bűvös szót, s minden megoldódik, elrendeződik.
– Kérlek… Így kezdem. Megértik. Nagyon ritka a kiborulás. Ragaszkodom a rendes időben való lefekvéshez és a rendszeres étkezéshez. A lányom nagyon szereti az apás programokat, az öccse még nehezen viseli, ha nagy ritkán nem vagyok a látókörében – mondja mosolyogva.
Nem kényszerít rá semmit a gyerekeire, ha van kedvük segítenek a ház körüli teendőkben, ha nincs akkor eljátszadoznak a konyhába. A televíziózás, telefonozás vagy számítógépezés sincs időkorláthoz kötve.
– Úgy tapasztaltam, hogy mindig kedvesebb volt számomra azt csinálni, ami tiltva volt. Az időkorlát meg felértékeli az időt, még fontosabbá teszi a tevékenységet. Én, ha úgy vélem, hogy túlzásokba esnek, akkor kitalálok egy sokkal érdekesebb közös programot. A közös szánkózásnak, tollasozásnak, sétának, pogácsa készítésnek soha nem tudnak ellenállni. Hároméves volt Luca, amikor arra kért, ne olvassak este mesét. Telefonról néztük ezért esténként a magyar népmeséket. Nem esett jól a lelkemnek, de elfogadtam. Egy pár nap múlva megsúgta, hogy nem tud elaludni a rendes mese után, annyi kép van a szeme előtt. Fél év után ismét kérte. Most már ő mesél az öccsének – mondta.
Máthé Kriszta ízig-vérig pedagógus, ebből fakadóan mindig mesél, érdekessé teszi a tudnivalókat. Az Apróka eszponka is erről szól, a jelenkori moldvai magyarok életéről. Nem gyerekeknek való, talán csak egy fejezet, a Mosolyodért című, de tudja, hogy mikor megérik az idő rá, a gyerekei is elolvassák, s minden bizonnyal lesznek kérdéseik.
– Moldvában, Frumószán tanárnéni voltam tizenegy éven át, most Kézdiszárazpatakon a Luca és Zsombi édesanyja vagyok, és egy kicsit az Apróra eszponka írója. Nagy változás. De erre érett az idő. Luca másféléve jár a szárazpataki iskolába, itt az otthonunk – szögezte le.
Arra neveli a gyerekeit, hogy szeressék önmagukat és egymást, így mindig megtalálják a szépet az életben.
– Elképesztő felelősség úgy segédkezni a gyerekeink belső világának, értékrendjének a felépítésében, hogy nem tudjuk, mennyi időnk van, de az egyértelmű, hogy családunk következő generációira is kihat a jelenünk – válaszolta az anyasággal kapcsolatos kérdésemre.