Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

„Embert szeretnék nevelni”

„Embert szeretnék nevelni” Cseperedő

Imre Zsuzsánna a Székely Mikó Kollégium tanítónője, a tízéves Panna édesanyja. Következetes szülőnek tartja magát, akinek fontos, hogy gyermeke érezze a feltétel nélküli szeretetet, a gondoskodást és a türelmet. A pedagógussal a gyermeknevelésről, a szabályokról, az oktatásról beszélgettünk.

 

A nevelés alapjának a példamutatást és a kölcsönös tiszteletadást tartja a pedagógus édesanya.

– A tisztelet kölcsönösen működik családunkban, a szereteten és a türelmen túl igyekszem higgadt maradni, uralkodni az érzelmeimen, akkor is, ha éppen fárasztó vagy rossz nap áll mögöttem. Igyekszem a kiegyensúlyozottsággal és magabiztossággal is példát mutatni a gyerekemnek – mondta az édesanya.

Meglátása szerint szabályokra szükség van, ha egy közösségben élünk. Így van ez a legkisebb, legszentebb közösségben, a családban is.

– Szeretek egyértelmű, betartható szabályokat lefektetni a gyermekem előtt, amelyeket a férjemmel együtt mi is betartunk. Nem szoktam azonban halmozni a szabályokat, ha kiszámítható élet folyik a családban, az előbb-utóbb unalmassá válhat. A spontaneitásnak, kreativitásnak is igyekszem teret biztosítani. Mindig megbeszéljük, mi az, ami nincs rendben, hogyan lehetne változtatni ezen. Ha szükséges, választási lehetőséget kínálok fel. Próbálom megértetni, hogy minden döntésünknek súlya és következményei vannak, ezzel is növelve a felelősségérzetét. Igyekszem tudatosítani benne, hogy nem azért kell ránk hallgatnia, mert mi okos felnőttek vagyunk és mindent tudunk, hanem egyszerűen csak azért, mert ő a legdrágább számunkra és a legjobbat szeretnénk neki – tette hozzá.

Panna szeret a táblagépen, okostelefonon böngészni, játszani, de szülei igyekszenek kompromisszumra jutni vele ezek használatát illetően.

– Tisztában vagyok, hogy nem tudom teljesen elzárni előle ezeket az eszközöket, mert ezek már életünk részeivé váltak. Iskolaidőben az időhiány miatt nem jelent gondot az időkorlátozás, vakációkban pedig igyekszem ösztönözni a baráti kapcsolatok ápolására, közös programokat szervezünk, vagy egyszerűen csak a szabadban vagyunk, amennyit lehet.

Az otthoni munkából az egész család kiveszi részét. Mindannyian elfoglaltak a mindennapokban, ezért az együtt töltött időt fontosnak tartják.

– A nagyobb házimunkákat hétvégére ütemezzük, akkor pedig mindenki segít, hogy minél előbb elvégezzük, mert akkor több idő marad a kikapcsolódásra, szórakozásra – magyarázta.

Panna jó tanuló, ha segítségre van szüksége, édesanyjára mindig számíthat.

– Feltétel nélkül szeretem, bátorítom, hogy a saját útját járja, szárnyaim alá veszem, amikor azt igényli. Kikéri a véleményemet, ha szükségét érzi, és ez fordítva is működik. Fontosnak tartom, hogy őszintén megbeszéljünk egymással mindent, ami vele vagy a családunkkal kapcsolatos. Elsősorban embert szeretnék nevelni, akinek fontosak az erkölcsi értékek, ezt személyes példával is igyekszem alátámasztani. Családunk minden tagja önkéntesként is dolgozik, munkánk során megtapasztaltuk, milyen érzés idegen embereken segíteni anélkül, hogy bármit várnánk cserébe. Hisszük, hogy a szeretetet, a mosolyt, egy kedves szót úgy tudunk átadni másoknak, hogy közben mi nem leszünk szegényebbek.

Pedagógusként és anyaként is fontosnak tartja az oktatást. Meglátása szerint a tárgyi ismeretek fontosak ugyan az általános műveltséghez, fel kell ismernünk azonban, hogy a körülöttünk levő világ megváltozott.

– Éppen ezért arra kell törekednünk, hogy egészséges szellemű, kreatív gyermekeket neveljünk, akik nem csak lexikális tudással rendelkeznek, hanem képességeket, készségeket sajátítanak el, amelyek segítségével gyakorlatba tudják ültetni ismereteiket. Mindezek mellett a legnagyobb kihívás, hogy a tudásvágyuk, a világra való nyitottságuk és a kíváncsiságuk megmaradjon – véli Imre Zsuzsánna.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás