Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Egy ilyen fészek már nem csak a gólya költését szolgálja, oldalába, aljába más madarak létesítenek kolóniát; nálunk főleg a házi veréb, Dél-Európában a berki veréb kedveli ezeket a helyeket.
Ha megkérdeznénk az utca emberét, mivel táplálkozik a gólya, akkor nagy valószínűséggel első helyre kerülne a béka mint fő táplálék. Ezzel szemben rendkívül változatos az étrendje. Elkapja a vízisiklót, találtak begymintában már viperát is, gyíkokra vadászik, előszeretettel fog szöcskét, tücsköt, megeszi az egereket is, a földön fészkelő madarak tojásai sincsenek biztonságban tőle. Gyakorlatilag mindent megeszik, amihez hozzájut. A fekete gólyánál kicsit szűkebb a spektrum, mivel főleg a vízben fellelhető táplálékot fogyasztja. Itt inkább talál békát, jelentős a halfogyasztása is.
Lehetőség szerint nem erőből repülnek, hanem jóval energiatakarékosabb módon, a felszálló légáramlatokat használják arra, hogy minél messzebb jussanak. Gyakran látni köröző gólyákat mező felett, vonulásban hegyoldalaknál. Itt találják meg azokat a felszálló légáramlatokat, ún. termik-kéményeket, amelyek segítségével feljutnak több száz méteres magasságig, majd innen siklanak a kívánt irányba a legközelebbi termikig. A siklóernyőzők pontosan tudják, hogy a ragadozó madarak, gólyák kiválóan megmutatják egy ismeretlen terepen, hol érdemes a felhajtó légáramlatokat keresni. Vonuláskor is mindig a szárazföldet követik, és csak nappal repülnek, éjszakára megállnak.
A fehér gólya 20 000 kilométert is repülhet a költő- és telelőhely között. Vonulásban akár 700 kilométert is repülnek 1 nap alatt. A műholdas nyomkövetők alkalmazása óta pontosan tudjuk, mikor, milyen távolságokat tesznek meg a vonuló madarak, hol, mennyi időre állnak meg pihenni, táplálkozni. A fehér gólyák átlagosan naponta 200-300 kilométert tesznek meg, a fekete gólyák tempósabban mozognak, ők napi 5-6 órás repüléssel átlagosan 500 kilométerre jutnak, de mértek náluk már 745 kilométeres elmozdulási sebességet is.
Pénzes László ornitológus