Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az 1-4. osztályos korcsoport nagyrészt mesefeldolgozásokat vitt színpadra, az 5-8. osztályosokat képviselő baróti Tanulók Házának színjátszói pedig A Pál utcai fiúk színpadi adaptációjának egy részletet mutatták be.
Prezsmer Boglárka dramaturg és drámapedagógus – a zsűri elnöke – örömmel nyugtázta, hogy a háromszéki csapatok a megyei találkozón elhangzott szakmai tanácsokra nyitottak és befogadóak voltak.
– A megyei találkozó után egy szakmai megbeszélésre hívtuk vissza a pedagógusokat, tanácsok és javaslatok is elhangzottak a szakemberek részéről. Most nagy örömmel tapasztaltuk, hogy ezeket felhasználták, erre a találkozóra olyan megoldásokat próbáltak beépíteni, amelyek a színpad nyelvén igyekeznek fogalmazni, életképesebbek és játékosabbak. Változtak az előadások és ez jó érzés, hiszen a mi munkánk is több annál, mint a klasszikus értelemben vett zsűrizés – az előadások minősítése. A mi munkánk a játékba vetett hit erősítése, a gyermekekkel végzett felelősségteljes és örömteli együttes munka megőrzése, illetve a művészi ízlésre való igény ébrentartása, és nem a versenyeztetés – magyarázta Prezsmer Boglárka.
Jövőre interaktívabbá szeretnék átalakítani a találkozót, műhelymunkákkal színesíteni, egy-két napos együttlétté tenni, ahol lehetőség adódik egymás munkájába betekinteni. Ez a közösen eltöltött idő a színházi minőségre és a produkciókra is pozitívan hatna. Igény mutatkozott a szakmai továbbképzés iránt is.
– Tervezzük a színjátszással foglalkozó képzések népszerűsítését, mert a színház nevelő értékét érdemes újra és újra megerősíteni magukban, illetve tudatosítani, hogy a művészi ízlés gyermekszínjátszás által történő alakítása is felelősségünk. Arra is biztattuk a pedagógusokat, hogy ne csak megírt és jól bejáratott történetekhez vagy mesefeldolgozásokhoz folyamodjanak, hanem merjenek a saját csoportjukból kiindulva önálló témákat, történeteket is színpadra vinni a gyerekek személyiségére szabott színházi nyelvvel. Hiszen nem attól lesz egy produkciónak színházi ereje, ha jelmez, díszlet, kellék vagy zenei hatások vannak benne, hanem a játékban feloldódott, személyesen megélt valódi élmények által. Ez egy nagy út, sok munka vár még ránk ahhoz, hogy minőségi művészi élményben legyen része gyereknek és felnőttnek egyaránt. A pedagógusok is pontosan tudják, hogy az igénytelen művészi ízlést kijavítani hihetetlenül nehéz, ezért érdemes már zsenge korban elkezdeni – tette hozzá.
A 13. Gyermekszínjátszó Találkozó országos szakaszán az 1-4. osztályosok közül Aranyoklevéllel jutalmazták a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum tanulóit a Minden egér szereti a sajtot című darab színreviteléért és a csíkszentdomokosiakat A fájós fogú oroszlán című előadásukért. Ezüstoklevelet kaptak a felsőrákosiak A pletykás asszonyokért és a Váradi József-iskola A varjúkirály ajándéka című mesejátékért. Bronzoklevelet érdemeltek a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum diákjai A széttáncolt cipellők előadásukkal, Rézoklevéllel térhettek haza a csernátoni gyerekek, akik Muharay Elemér: A nyúl, az oroszlán és a többiek mesejátékát hozták el. Az 5-8. osztályosok kategóriában a baróti Tanulók Klubjának csapata Aranyoklevelet vehetett át.