Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kis (ügyes) természetvédők

Kis (ügyes) természetvédők Cseperedő

Nagyszerűen helytálltak a sepsikőröspataki Kálnoky Ludmilla Általános Iskola diákjai a Mezőtúron megrendezett XXV. Kaán Károly Országos Természet- és Környezetismereti vetélkedőn. Bár a szabályzat szerint csak versenyen kívül indulhattak, az általuk elért pontszám tisztes helyezéshez is elég lett volna.

 

Gaál Zsuzsa tanítványainak, az ötödik osztályos Marhát Apollóniának és Bálint Balázsnak a munkáját rendkívüli módon megnehezítette az, hogy a két országban jelentős különbségek vannak a tananyagot illetően. Ott a gimnázium első éveiben nem tantárgyak szerint, hanem témák szerint tanítanak: nincs külön fizika- és kémiaóra, hanem természettudományok vannak, amelyben bizonyos jelenségeket járnak körül a legkülönbözőbb szempontok szerint. Másrészt a magyarországi elemi osztályokban sokkal alaposabb természetvédelmi oktatás folyik, gyakorlattal fűszerezve.

– Előnyükre szolgált viszont Gaál Zsuzsa biológia szakos kolléganőm kreatív, a gyermekeket mindenbe bevonó stílusa, amellyel nem csak őket, hanem minket is megfertőzött az iskolában – magyarázza a siker okát Vargha Zsuzsanna, aki az anyai örömök elé néző Gaál Zsuzsa helyett elkísérte a gyerekeket a külföldi versenyre.

Vargha Zsuzsanna azt mondja: élvezet nézni, ahogyan egy ilyen versenyt megszerveznek, amely országos szinten az egyik legerősebb ilyen jellegű vetélkedő, saját selejtezőkkel és külföldi nyári táborokban „mért” díjakkal. A gyerekeknek az óra anyagán kívül számos kiegészítő olvasmányból, tudományos folyóiratból is készülniük kell.

– A verseny, amelyről példát vehetnénk, több – órán nem tanítható – próbából állt. Például szabad előadásban, kivetített fotókkal, videókkal alátámasztott kiselőadást kellett tartania minden tanulónak egy, a saját településére jellemző állat- vagy növényfajról. Második nap, a Kunságban és Hortobágy szélén tett egész napos kirándulás során növényeket, állatokat, talaj- és kőzetmintákat mutattak be, amiket utólag számon kértek. A harmadik napi írásbelin hét preparátumot kellett felismerni, például egy tollról a madarat, és leírást adni róla, illetve egy, a mókusról szóló leírásban felfedezni öt hibát. Megmondom őszintén, én kettőre jöttem rá – magyarázza Vargha Zsuzsa. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás