Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Székelyföldön őseink a háztartáshoz és gazdálkodáshoz használt eszközöket gyakran kifaragták. Ahonnan mi érkeztünk, ott székelykapukkal, kopjafákkal, faragott és festett bútrokkal, szőttesekkel és varrottasokkal napi szinten találkozhatunk. Az általunk ismert népművészeti tárgyak közül mi a kopjafát választottuk. Úgy gondoljuk, hogy nem túl ismert használati tárgy.
A Menőmanók csapata ellátogatott Sántha Barna népi fafaragó mesterhez. Barni bácsi elmesélte, hogy több mint 10 éve hobbiból a nagybátyja tanácsára kezdett el faragni. Haszmann Pali bácsitól, a csernátoni falumúzeum alapítójától tanult sok mindent.
Megtudtuk, hogy kopjafákat a protestáns vallás bevezetésével egyidőben kezdték állítani őseink. A fát a dombok északi oldalából télen, a legnagyobb hidegben vágták ki. Hagyták éveket száradni, esetenként trágyalében tárolták. A falu ácsmesterei faragták ki 3 nap alatt, és megemlékezésül állították fel sírjelként. A farönköt 15-20 centiméter átmérőjű, embermagasságú oszloppá gyalulták, azon pontos munkával, ceruzával, türelmesen megrajzolták a motívumokat. Faragó fejszét, vésőket, bunkót, szorítót használtak a munka elkészítéséhez.
A kopjafák szimbólumrendszere nem egy pontos tudomány. Főleg a székelyföldi szájhagyományra épül ez a művészet. Egy kopjafának 4 fontos eleme a tűz, víz, ég és föld jelek. A kopjafa bemutatja egy ember életét: a tulipán a nő jelképe, az összes többi végződés férfi jelentésű, a székely kereszt mindig jelen van, a büszke, jó hazafit jelenti, a nyolcágú csillag az érett korú, bátor, vitéz ember jele. A kereszt minta katolikus vallású emberre utal, a református jelkép a fűzfa, a Luther rózsa az evangélikusok szimbóluma, a molnárgomb a szakmájában elismert emberre vall. Az életkorra utaló korongok évtizedet számlálnak, a függőleges befaragások egész évet jelölnek. A hátrahagyott családtagok szimbóluma: feleség-kinyílt tulipán, fiú-csillag, lány-nyíló tulipán.