Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A madárkarácsonyt térségünkben a Rara Avis Madártani Egyesület honosította meg, azzal a céllal, hogy népszerűsítse a téli madáretetést a gyerekek és a felnőttek körében egyaránt.
– A pedagógusok nagy lelkesedéssel fogadták a kezdeményezést, a sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatal is felkarolta az ötletet, és minden évben elkészíttetett egy nagyméretű, háromtálcás, dúctetős madáretetőt, amelyet az Erzsébet parkban, a Szent József katolikus templom mellett állítottunk fel. Kezdetben több tanintézmény diákjai, óvodásai versengtek egymással a madáretetés megszervezéséért és biztosításáért – magyarázta Kelemen László, az egyesület elnöke.
A gyerekek feladat volt gondoskodni arról, hogy egész télen legyen étel az etetőn. A kitartás ebben az esetben nagyon fontos, hiszen a téli madáretetés aranyszabálya: ha egyszer valaki elkezdte, az tavaszig ne hagyja abba. Az odaszokott madarak várni fogják a magvakat, és ha nem kerül semmi ki az etetőre, elpusztulhatnak.
A projektbe bekapcsolódó gyerekek szorgalmasak voltak, így mindig „terített asztal” fogadta a kis vendégeket. Amellett, hogy megtanulták a gondoskodást, és megismerték a madarakat, munkájuk elismeréseként a nagy etetőt ajándékba kapták.
– Május tizedike a madarak és fák napja, és akkor megszületett az ötlet is, hogy az az iskola vagy óvoda, amelyik közösen az egyesülettel madárvédelmi tevékenységbe vesz részt, és vállalja a madarak téli gondozását, megkapja a madáretetőt. Ezt a madarak és fák napján ünnepélyes keretek között vették át, és helyezték el a tanintézmény udvarán. Így évről évre csatlakoztak iskolák, óvodák a madárvédelmi programokhoz. Gyerekek sokasága nőtt fel úgy, hogy részese volt a madárkarácsonynak. Ma már minden megyeszékhelyi iskolában, óvodában van madáretető, így az egyesület által kezdeményezett madárkarácsony program tizennyolc év után a végéhez ért, de a kezdeti cél megvalósult, hiszen a tanintézmények udvarán felállított madáretető minden télen várja a madarakat – magyarázta Kelemen.
A szakember felhívja a madárbarátok figyelmét, hogy sózott napraforgómagot nem szabad kihelyezni az etetőbe.
– A napraforgómagokat a kereskedelemben kapható kanári eleséggel lehet pótolni. Nyers zsiradékot is függesszünk az etető közelébe, a cinegék ezt nagyon szeretik, de a kedvencük a dióbél. Időközönként ezzel lehet kedveskedni nekik. Az etető közelében legyen itatót is, kis edényben, de akár többe is, ha van rá lehetőség, töltsünk langyos vizet – tanácsolja Kelemen László.