Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Színház az egész világ! Hogy mégsem közhely az állítás ebben az esetben, az bizonyítja, hogy a Kovászna megyei színjátszó-csoportok idei megmérettetésén 250 gyerek vett részt a megye 7 településéről, 15 előadást mutatva be. A rendezvény hátterében óriási összefogás van: évről-évre egy lelkes tanítói csapat komoly munkával biztosítja a gördülékenységet, zavartalanságot, és azt, hogy a találkozó elérje valódi célját. Hiszen elsősorban nem az a fontos, hogy a szakmai bírálóbizottság kinek milyen díjat ítél oda: sokkal lényegesebb, hogy az iskolákban az előadott darabokat megmutassuk egymásnak, és ezáltal mind a gyerekek, mind a pedagógusok, sokszínűbbnek lássuk a világot, szélesebb látókörből.
A zsűri elnöke Prezsmer Boglárka dramaturg, drámapedagógus elmondta, hogy nehéz egységesen minősíteni a produkciókat, ezért társaival együtt – a színjátszás fontos pedagógiai szerepe mellett – az értékelés általános színházi szempontrendszerét is figyelembe vették a véleményalkotáskor. Így az anyagválasztást–jelenetszervezést, a tér–díszlet–jelmez–kellék egységét, a zenei betétek megfelelő funkcióját, a mozgás vagy tánc színpadi szerepét, és kiemelt helyen a színészi játék minőségét, a gyermek színjátszók természetes színpadi jelenlétét, illetve mindezek összességét tartották szem előtt. A szakmai zsűriben új színt hozott az a két középiskolás drámatagozatos diák, akik a színpadi játékban otthon mozognak: Nagy Lázár Mikolt és Fazakas Hunor.
Megfogalmazódott az az igény, hogy jövőre át kell szervezni a találkozót, ízesebbé, termékenyebbé tenni pedagógus és gyerek számára egyaránt, s kétnaposra tervezni, mert a ráérősebb időkeret a közösen eltöltött idő minőségére és a produkciók minőségére is szintén hatna.
A rangsorolás tétje a regionális szakaszra való továbbjutás volt. A kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum a Minden egér szereti a sajtot mesejátékkal az első díjat érdemelte ki.
A második helyen végző Váradi József Általános Iskola negyedikesei a Fordított világot vitték színpadra, gyereknek lenni márpedig jó, még ha iskolába kell járni, akkor is-üzenettel. Szintén második helyezést ért el A pletykás asszonyok című előadás, meggyőzve a zsűri tagjait, hogy a találkozón három csoporttól is színre vitt mese legtesthezállóbb feldolgozása a felsőrákosi csapat alakításában volt. A harmadik helyen a Váradi-iskola A varjúkirály ajándéka című mesejátéka lett. Két továbbjutó csapat dicséretben részesült: a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum A széttáncolt cipellők előadásával, valamint a csernátoni gyerekek Muharay Elemér: A nyúl, az oroszlán és a többiek mesejátékával. Az V-VIII. korosztályt három csapat képviselte, a továbbjutó a baróti Tanulók Házának csoportja, A Pál utcai fiúk feldolgozásával lett.
És végül, összegezve: mi is a gyermekszínjátszás? Játék, a pillanat titka. Én hiszek ebben a rendezvényben, hiszem, hogy szükség van rá akkor is, amikor a gyerekek versenylovak módján verseny után versenyre készülnek. Az előadások sokszínűsége hatalmas energiát sugároz, feltöltő a gyermeki tisztaság megvillanása, egy-egy pillanat magával ragadó ereje. Ezért új erővel látunk hozzá a regionális szakasz megszervezéséhez, amelyet május 3-án, a Szent György Napok kulturális hetének keretében rendezünk.
Péter Kinga, Váradi József Általános Iskola