Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mi lesz a gólyáinkkal?

Mi lesz a gólyáinkkal? Cseperedő

Mikor már azt hittük, hogy végre itt a várva várt tavasz, újra beköszöntött a tél. A mínusz fokok rosszul esnek, ráadásul volt egy-két nap, amikor megízlelhettük a tavasz illatát, a lágy napsugarak melegét ami azonnal kicsalta az embereket a természetbe, parkokba, másokat a kertekbe tevékenykedni.

 

Március derekán nagy örömmel fogadtuk a hírt, hogy megérkezett az első gólya, majd egyre másra jöttek a hírek, hogy ezen a településen is, meg azon is láttak egyet-egyet. Vagy vonuló kisebb csapatokat az égen.

A gólyák érkezése, a mezei pacsirták trillája a rétek-mezők fölött, a seregélyek csikorgós éneke, a barázdabillegetők látványa mindig megpecsételi a tavasz jelenlétét.

Persze, április meg szokott tréfálni, és arra ébred – amikor már a gólyafészekben tojásokon lapul a költő madár –, hogy mindent betakart a hó. Ilyenkor aggódik az ember, mi lesz, megfáznak-e a gólyák, tudván a telet Afrikában töltik, kapnak-e táplálékot a hótakaróban. És pár nap múlva mindig megnyugszunk, hogy nem érte baj a madarainkat.

Most, hogy még a naptárt nem fordítottuk át áprilisra, a visszatérő tél okozhat gondokat a vándormadarak körében. A gólyák ugyan bírják a hideget, egy párnapos lehűlés nem okoz különösebb gondot, legfeljebb többet üldögélnek a fészekben. De a tartós hideg, a havazás, a hóréteg kikezdi a nagytestű madarakat is, melyikek egyébként képesek akár több napot is koplalni, szemben a kistestű madarakkal. Ezért célszerű szemmel tartani ezekben a napokban a vándormadarainkat, a gólyákat.

A fészekben látszólag gubbasztó madárral nincs baj. Akkor szorul emberi segítségre, amikor a mezőkben vagy útszéleken összeverődve, vagy egyedül álldogáló madár az ember közeledtére nem menekül, ilyenkor már segítségre szorul. Ekkor élelmet kell biztosítani számukra, ami lehet apró hal, nyers csirkehús, máj, vese. Olyan helyre kell tenni, hogy a madár lássa, és távolról kell figyelni viselkedését. Ha elfogadta a táplálékot, és fel tud repülni, akkor ugyanoda lehet kitenni, míg a fagy, a hóréteg tart. De ha a madár átfázott, legyengült, nem tud elrepülni, akkor be kell fogni, meleg helyre vinni, és hívni bennünket, a Rara Avis Egyesületet a 0722.313.371-es számon.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2018. március 23., 8:09
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Sajnos,a hiradokban lattuk,hogy roman videken mar alig tudtak mozogni szerencsetlen golyak.Azt is mutattak,hogy egy ember vagy tizet vitt be beloluk a hazba.Sajnos nagyon rossz allapotba.Voltak olyan peldanyok is melyek mar mozogni sem birtak a hidegtol.