Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
– Csodálatos tanítvány! Jóság és szeretet sugárzik a szeméből. Segítőkész, jó barát és jó tanítvány, akire mindig és mindenben lehet számítani. Jó tanuló, kis művész. Gyönyörűen énekel, és nagyon szépen rajzol. Népdalszeretetét a családból hozza. Nagyon sok szép népdalt ismer, és sokat énekel otthon, Zalánban. A hangjára hamar felfigyeltem, hiszen az iskolán kívül is, többször megörvendeztetett dalos felvételekkel – mesélte tanítványáról Lőrincz Enikő.
A Székely Mikó Kollégiumban mindig nagy hangsúlyt fektettek a hagyományápolásra. Nemzedékek nőttek fel ebben a szellemben és tapasztalták meg a népzene és néptánc közösségformáló erejét.
– Én is diákként, a Mikóban megtapasztaltam a néptánc, a népdal összetartó erejét. Most tanítóként is fontosnak tartom, hogy tanítványaim is részt vegyenek előadásokon, rendezvényeken, akár versenyeken, ahol a népdalok, népmesék fontos szerepet kapnak, ezek által erősítve a gyerekek nemzettudatát is – tette hozzá a pedagógus.
A népdalok kiválasztásánál a versenykiírásban megfogalmazottakat tartották szem előtt, de a végső döntés a Lucáé volt.
– Mindig arra szoktam biztatni, hogy azt énekelje, amit a legjobban szeret és szívből jön. Otthon is gyakorolt, az édesanyja is sokat segített – magyarázta a tanítónő.
– Sok népdalt hallgattunk, két mezőségit választottunk először, de végül, mivel a kiírásban az szerepelt, hogy különböző tájegységről legyenek az énekelt dalok, ezért egy gyimesi lett a második választott. Az Engem anyám megátkozott és A gyimesi csárdában kezdetűek. Édesanyám is segített a dalválasztásban – tette hozzá Luca.
A Tiszta Forrás Népdalvetélkedőt online formában szervezték meg, ami Luca számára könnyebbséget jelentett.
– Mivel kicsit félénk vagyok, és izgulok a versenyeken, ezért inkább könnyített ez a helyzeten. A lámpalázam úgy szoktam legyőzni, hogy általában nem nézem a közönséget, hanem énekelek, és csak a falat nézem – mesélte a diáklány.
– Az online verseny nekünk nagyon jól jött. Amikor közöltem a hírt Lucával, felkiáltott: De jó! Én igazából otthon tudok és szeretek énekelni a legjobban! – mesélte az oktató.
Lucát az éneklés felvidítja.
– Azért szeretek énekelni, mert mindig felvidít, és jól érzem magam, amikor otthon kiengedhetem a hangom. Izgalmat érzek a színpadon, és mindig arra kell koncentráljak, hogy ne tévesszem el a sorokat, és hogy hangosan, magabiztosan énekeljek.
Luca sokoldalúságát bizonyítja, hogy más jellegű vetélkedőkön is kitűnő eredményeket ért el.
– Rajzversenyeken és versmondó versenyeken vettem részt. Voltam harmadik helyezett, dicséretes. Ovis koromban Budapesten is kiállították egy rajzomat, ott nem volt helyezés, csak beválasztották a rajzom az első harmincháromba, ezer közül.
– Luca nagyon sok versenyre be szokott nevezni, főleg a művészetek terén: rajz, ének, versmondás, színjátszás. Legutóbb a Mesélő Háromszék projekt részeként megszervezett Csillagszemű mesealapú rajzpályázaton volt díjazott – egészítette ki a tanítónő.
A versenyeken való részvétel mindkettőjük számára fontos, hiszen a felkészülés során elsajátított ismeretek – helyezéstől függetlenül – gazdagítják és formálják őket.
– Nagyon jó érzés, ha nyerek egy versenyen, de elsősorban próbálok arra összpontosítani, hogy érezzem jól magam, és hozzam ki magamból a legjobbat – mondta a diáklány.
– A versenyekre olyan gyerekeket szoktam küldeni, benevezni, akik szeretnének részt venni, és ezt szívesen teszik. Mindig megbeszéljük, hogy nagy megtiszteltetés, hogy részt vehetnek egy-egy versenyen, ha nem lesznek díjazva, akkor sem veszítenek semmit, én/mi mindig büszkék vagyunk rájuk, hogy vállalták a megmérettetést. Mindig szurkolunk, és biztatjuk a versenyzőinket. A győzelem a hab a tortán. A tanítványaim sikere mindig nagy boldogsággal és büszkeséggel tölt el. Azt gondolom, hogy az eredmények mindig a közös munka gyümölcseként születnek – emelte ki.
Luca kedvenc tantárgya a rajz, a környezetismeret, a torna és a történelem. Szeret lovagolni, ezenkívül karate-, balett-, és zongoraórákra jár. Szabadidejében a barátnőivel játszik, rajzol, énekel, vagy a lovával foglalkozik.
Lucát már egész kis korától ismerem, mert a szomszédunkban lakó nagyszüleit gyakran látogatta, és így a találkozásunk is gyakoribb volt! Gyönyörű baba volt, és szépsége sokoldalú tehetséggel párosult! A népdal iránti vonzódása már kis korában jelentkezett, és szívesen énekelt felkérésre, vagy akár belső indíttatás hatására! Tiszta intonációja, csengő hangja elnyerte a környezete tetszését és vonzódását! Minden megnyilvánulásával színésznő édesanyját juttatta eszünkbe! Elsajátított énekeit szívből jövő őszinteséggel tudta megszólaltatni! Közlékeny egyéniségét választékos nyelvezete tette élvezetesé! Mindenre figyelő, éles eszű, kislány, aki társaságát, és környezetét mindig képes megnyerni! A jó Isten segítse meg sokat ígérő tehetségét szülei, nagyszülei, és mindnyájunk örömére! Klára Barna Imre.