Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A házi rozsdafarkút kéményseprő madárnak is nevezik, mivel a háztetőkön többnyire a kéményen ülve lehet látni, főként reggelente, amikor köszönti a napot.
Kedveli az ember lakta területeket, szinte kizárólag ott tanyázik, ahol emberek vannak. Ezért mind városon, mind falun megtelepszik. Ahol fészkelésnek való helyet talál, ott őszig, a vonulásig, gyönyörködhetünk benne. Sokszor különleges helyet választ otthonának, van, hogy építkezés alatt levő házba költ be, máskor farakást néz ki magának, és ott rak fészket.
A házi rozsdafarkú még úton volt, amikor a gerle nekifogott fészket építeni. A balkáni gerle nem vonuló madár, egész évben láthatjuk. A fészke, ami pár szál ágból, drótdarabból készül nem igazi mestermű, nem lehet egy lapon emlegetni a sárral kitapasztott, puhára bérelt szarkafészekkel, melyiket még tető is fedi. A szarka több éven át is használja ugyanazt a fészket, így van, hogy februárban, mikor még javában tart a tél, már tatarozza a fészket.
Márciusban egyedül a mátyásmadár nem törődik a fészekrakással. A szerelemmel van elfoglalva. Többen is udvarolnak egy-egy szajkóhölgynek, mindenhová követik, bevetnek minden praktikát, énekelnek, csikorognak, hangokat utánoznak, hogy elcsábítsák és megnyerjék maguknak. De, csak egy lehet a szerencsés kiválasztott, és akkor majd jöhet a fészeképítés.
Aki meg szeretné figyelni a mátyásmadarak udvarlási szokását, az most megteheti. Az amúgy bizalmatlan, távolságtartó madár ezekben a napokban megfeledkezik az óvatosságról, így könnyebb szemügyre venni.
Kelemen László