Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
„A Regemondóra készülök, mert nagyon szeretek regét mondani, sokat hallottam Marosvásárhelyről, és szeretném megismerni”, indokolta meg döntését Beáta. Szeretne jól szerepelni, legalább egy dicséretet kapni.
– A verset, a mesét vagy a regét a tanító nénivel közösen szoktuk kiválasztani. Én viszek könyveket az iskolába, együtt megnézzük, eldöntjük, én melyiket tudnám a legszebben elmondani – osztotta meg lapunkkal. – Volt olyan eset is, hogy a mesemondóra én választottam mesét, és úgy örültem, hogy tetszett a tanító néninek! Úgy vélem, egy szavaló kifejezően, szépen kell mondja a verset, és kell érezze is azt. A tanító néni mindig felhívja a figyelmem arra is, hogy tartani kell a szemkontaktust a zsűrivel és a közönséggel, erre is figyelek. Nem vagyok lámpalázas, de néha egy kicsit izgulok. Szerencsére, nem szokták észrevenni, de én érzem – tette hozzá.
Beáta előkészítő osztálytól kezdődően minden évben részt vett a Kányádi Sándor Szavalóversenyen, ahol szép eredményeket ért el. A múlt tanévben a Laborfalvi Róza Szépen magyarul szövegmondó verseny megyei szakaszán III. díjban részesült.
– Nem vagyok szomorú, ha nem kapok első díjat. Büszke vagyok magamra, akármit is kapok. Nagyon szeretek verset, mesét vagy regét mondani, az is öröm, ha ott lehetek a versenyen – mondta.
Kedvenc tantárgya a magyar nyelv és irodalom, szabad idejében a barátnőivel játszik vagy olvas. Felnőttként gyerekekkel vagy ruhatervezéssel szeretne foglalkozni.
– Tanító néni szeretnék lenni, mert látom, ő milyen jó tud lenni. Én is szeretném dicsérni a gyermekeket, s jó jegyeket adni azoknak, akik megérdemlik, s mindig segítenék azoknak, akik valamit nem tudnak. De azon is gondolkoztam, hogy ruhatervező is lehetnék, mert nagyon szeretem a szép, színes anyagokat és ruhákat – mondta mosolyogva.
– Beáta egy nagyon színes lelkivilágú, nyitott, érdeklődő, vidám kislány. Örömmel vesz részt minden tevékenységben, a tanulásban elért eredményei is kitűnőek. Szeret vezetőszerepben lenni, nem elmélyülten, csak annyira, hogy a központban legyen. Nagyon szeret színpadon lenni, szavalni, mesét mondani, szerepelni. A lelkében van egy kis láng, ami felizzik, mikor színpadra lép. Ha ez a láng nem alszik ki, akár színésznő is lehet belőle – véli tanítója, Torzsa Ibolya.
A pedagógus szerint a kislány hamar megtalálja a nyelv belső zeneiségét, ritmikusságát, ezért könnyen megtanul minden olyan szöveget (verset, prózát), amely korának, érzelmi és értelmi fejlettségének megfelel.
– Ha szükség, megbeszéljük a verbális eszközök használatát és az előadói technikákat is. Néha az okoz egy kis gondot, hogy túl nagy az érzelmi azonosulása egy-egy irodalmi művel. Aki nem ismeri őt, azt gondolhatja, „túlszínészkedi” az egészet – tette hozzá.
A pluszmunka nem jelent gondot sem a tanítónak, sem a tanítványnak, mert mint fogalmaztak, „amit az ember szeret, szívesen csinál, az már nem teher, hanem öröm”.
Meglátása szerint a szavalóverseny, a mesemondóverseny vagy a regemondó a személyiségfejlesztésnek egészen sajátos, egyénre szabott, sokrétű nevelési lehetősége. Ezáltal nemcsak a gyerekek olvasási készsége, kultúrája, hanem a szövegértésük is jelentős mértékben fejlődik. Hasonló a helyzet az emocionális készségekkel is, hiszen az előadandó művek – legalább minimális szintű – érzelmi azonosulást kívánnak. A különböző élethelyzetek, személyiségtípusok, érzelmek és hangulatok ilyenformán történő „kipróbálása”, átélése jelentős mértékben fejleszti az empátia készségét és az érzelmi intelligenciát.