Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A moduláris tanévszerkezet nem rossz, hisz az eddigi harmincéves pedagógusi és húszéves osztályfőnöki tapasztalataim alapján, az őszi vakáció tájékán a nagyobb diákok, főleg az általános iskola 5. és 6. osztályos tanulói is elfáradtak, így most ebben az időszakban minden diák vakációzhat, nemcsak az elemisták. Habár ez a vakáció lehetett volna egy héttel később is a halottak napjára való tekintettel. A 6–7 hetes oktatási időszakok sem rosszak, főleg a diákoknak, de pedagógusként tudjuk, hogy a vakációk előtti utolsó és a vakációt követő első tanítási hét tanulás szempontjából nem annyira intenzív a diákok részéről, a tanulásból történő „ki- és bemosakodás” miatt. Amire elindulna a gyerekeknek a tanulás iránti lelkesedése, arra a moduláris rendszer miatt ismét egy megszakítás következik a gyakori vakációk miatt. A karácsonyi, a februári, valamint a húsvéti vakáció időpontja szerintem rendben van, hisz eddig is, amióta kivették a februári félévek közötti vakációt, nagyon sok szülő kikérte az iskolából pár napra a gyerekét a téli időszakban, hogy ne maradjon el a családi síelés. Sőt, a bevállalósabb pedagógusok is feláldoztak pár tanítási napot „a sízés oltárán”, és elvitták az osztályukat pár napra „telelni”.
Azt is tudjuk, hogy a négy hivatalos vakáción kívül, még az új tanügyi törvény alapján lesz két tanításmentes, úgynevezett „iskola másként” hét és a „zöld hét”, amikor a gyerekek ismét kiesnek az elméleti oktatás bűvköréből, és a gyakorlati oktatásé lesz a főszerep. Az elképzelések szerint az előbbi „csodahetet” a sívakáció, míg az utóbbit a húsvéti vakáció után kell megszervezni a tanév végéig, 5 egymást követő tanítási nap során, amikor a gyerekek a tanórán kívüli vagy akár iskolán kívüli tevékenységeken vesznek majd részt. Ez a pedagógusra nézve nagy felelősséggel jár, és nemcsak szórakozást jelent, mint ahogy a laikusok elképzelik. Az új tanévtől vezetődik be egy teljesen új iskolai időszak, a „zöld hét”, amiről – a rendelkezésünkre álló eddigi értesülések alapján– az derült ki, hogy ezen a héten ki kell majd vinni a diákokat a természetbe. Ilyen jellegű tevékenységre eddig is sor került, főleg az elemi tagozaton, az úgynevezett „erdei iskola” során.
Osztályfőnökként úgy gondolom, hogy ilyenkor lehet majd elvinni a diákokat közös táborozásra, ami azért is előnyös, mert a nyári vakációban nagyon nehezen lehetett olyan időszakot találni, amikor minden diák részt tudott venni az osztálytáborban. Mindezek megszervezésére kedvező lenne, ha arról is gondoskodna a minisztérium, hogy ezeknek a „csodaheteknek” a programjait milyen büdzséből fogják fedezni, hisz ezek anyagi vonzattal járnak, és ha egy családban több iskoláskorú gyerek is van, ezek a tanórán kívüli programok nagyon megterhelik a családi költségvetést. Jó lenne, ha az ilyen programokra, kirándulásokra és táborokra pályázni is lehetne valahol. Erre Háromszéken jó példa a megyei tanács, Sepsiszentgyörgy Önkormányzata és a Háromszéki Közösségi Alapítvány által kiírt pályázási lehetőség, ahol ilyen jellegű tevékenységekre lehet támogatást igényelni a tanintézmények alapítványai vagy egyesületei nevében.
Az előbbieket átgondolva az is foglalkoztat, hogy majd az új tanévszerkezet során lesz-e mindenre idő: tanításra, jegyadásra, a különböző vizsgákra és versenyekre való felkészítésre, és a több irányból jövő elvárásoknak megfelelő szereplésre? Majd a tanév végén mindenre fény derül.
Addig is minden diáknak örömteli tanulást, a pedagógusoknak sok erőt és jókedvű tanítást, és a szülőknek megértő és támogató hozzáállást kívánok az előttünk álló tanévben! Ne feledkezzünk meg arról, hogy együtt jobb, mert együtt könnyebb!
Dr. Kinda Eleonóra vallástanár, Székely Mikó Kollégium