Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A CanSat egy 330 ml-es üdítősdoboz méretű és formájú műhold-szimuláció. A csapatok egy, a valódi műholdakhoz hasonló szerkezetű és működésű, kisméretű műholdat készítenek el, amivel különböző tudományos küldetéseket hajthatnak végre. A mini műholdakat repülővel vagy rakétával juttatják fel körülbelül 1000 méteres magasságig. A csapatok feladata, hogy valós időben kommunikáljanak az egységgel, méréseket végezzenek (hőmérséklet, nyomás, relatív páratartalom, gyorsulás, térbeli helyzet, stb.) azzal, majd biztonsággal földre juttassák. A verseny során szenzoroktól begyűjtött adatokat fel kell dolgozni, majd egy előadást is kell tartaniuk a résztvevőknek.
Dr. Pető Mária tanárnő vezetésével 2012 óta vesznek részt diákok a Székely Mikó Kollégiumból ezen a rangos megmérettetésen. Idén azonban csak országos döntőt tartják meg. A felkészülésünk jól halad, bár nem tudunk találkozni egymással és teszteket végezni esés közben az egységgel. Ilyenkor magasabb épületek tetejéről vagy drón segítségével ledobjuk az egységet. Az esésről készített felvétel elemzésével tudjuk meghatározni az esési időt, landolási sebességet és más fontos tényezőket. A repülés során gyűjtött mérési adatokat pedig feldolgozzuk, hogy ellenőrizzük a szenzorok működését.
A verseny tulajdonképpeni célja, hogy lehetővé tegye a középiskolás diákok számára azt, hogy betekinthessenek egy igazi űrtechnológiai kutatómunkába, megmutassa az űrkutatás tudományos és technikai szépségeit, kihívásait. Megtanuljuk, hogy miként kell egy tudományos beszámolót készíteni, magabiztosan bemutatni a munkánkat, előadásokat tartani és azt, hogy megadott pénzügyi kereten belül tervezzük meg az egységet (hiszen saját forrásból kell minden előteremteni). Ezen kívül a nyelvi ismereteinket is bővíthetjük, hiszen a verseny angol nyelven zajlik. A verseny befejeztével fontos az értékelés, a helyes következtetések levonása és a hibák összegzése, hogy ezekből tanulhassunk, valamint, hogy tudásunkat átadhassuk azoknak az érdeklődő diákoknak, akik majd folytatni fogják a kutatómunkát a következő években is.
Simon-Zsók Anett, Székely Mikó Kollégium