Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A szajkó magas fákra rakja a fészkét, egész közel a törzshöz. A tojó átlagban öt tojást rak le, és jó esetben mind ki is költi. A környékünkön legalább három pár szajkóról tudok. A tavaly egyikük rákapott a verébhúsra, és elkezdte tizedelni főként a fiókákat. De ahogy körülnézek, verebekből nincs hiány. Civakodnak, csiripelnek napestig, a jó fészekhely megszerzése kisebb csatákat eredményez közöttük. Különben összetart a verébnemzet, közösen táplálkoznak, ha pedig vészhelyzet van, valamilyen ragadozó madár tűnik fel a láthatáron, azonnal jeleznek egymásnak. Egyikük leadja a vészjelt, amire mindenki fejvesztve menekül a bokor védelmébe. Azonban sokszor csak gyakorlatoznak, és ezt naponta többször is eljátsszák, én pedig mindig beveszem, figyelőzni kezdek a ragadozó madár után. Mostanában azonban figyelem a kakast, s ha nem támasztja alá a verébriasztást a jól ismert jelzéssel, akkor már nem is fárasztom magam a verebek által feltételezett ragadozó madarat keresgélni. Ám a kakas riasztására sem futok, ha azt verébriasztás nem kíséri.
Van, hogy a cinege riaszt, neki elhiszem, így láttam meg az ólálkodó karvalyt, de már járt héja is nálunk. Emiatt fokozottabban odafigyelek a madarak vészjelző hangjaira, mert szabadon vannak kint, a tyúkudvaron az idei csibéim, és nem lenne jó, ha rákapna valamelyik ragadozó a csirkehúsra.
Vannak szarkák is a környéken, meg egy dolmányos varjút is látok minden nap, valahol itt fészkelhet. Egyik sem veti meg a csirkepecsenyét. A szarkák, amint észreveszik a varjút, azonnal rátámadnak. Télen még jól elvoltak egymás mellett, de most, a költési időben nincs barátság. Mindenik tudja a másikról, hogy fészekrabló, és képesek lennének egymás fészkét is feldúlni, a tojásokat ellopni, elfogyasztani. Még a madárfiókákat is kiszedik a fészekből, ha felfedezik azt. Tehát nem alaptalan a nyugtalanság, a harciasság ebben az időszakban a madarak körében.
Kelemen László
Köszi jó I.