Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Mi a teendő, ha gólyát látunk télen?
Először is fontos a pontos helybeazonosítás, mert gyakran megesik, hogy ugyanazt a gólyát többen is jelentik. Meg kell figyelni, hogy a gólya mit tesz: áll-e vagy járkál. Sérült-e? Valamelyik szárnyát húzza-e a földön, szemmel látható sérülés van-e rajta? Ha van rá lehetőség, közelebb kell menni hozzá, és megfigyelni, hogy az ember közeledtére tovább megy-e, vagy esetleg el is repül. Az is hasznos információ lehet, hogy este hol látják a gólyát, ugyancsak a mezőn, az út mellett, vagy egy kéményen, háztetőn, netán gólyafészekben tartózkodik.
Minden évben maradnak vissza gólyák, hogy mi okból, pontosan nem tudni. Van, amelyik sérült, és nem tud a társaival elmenni, de van, amikor nem látszik semmi sérülés a madáron, sőt egészségesnek tűnik, tud repülni, és mégis itt marad. Van olyan gólya is, amelyik már évek óta nem repül el télen.
Fontos tudni, hogy míg nincs vastag hótakaró, addig talál magának élelmet, és azokat a gólyákat, amelyek tudnak repülni, el tudnak menekülni az ember, a kutyák elől, nem kell befogni, tulajdonképpen nem is lehet. Ha azonban a madárhoz közeledve, az nem menekül el, akkor meg kell fogni és a Rara Avis Egyesületet értesíteni, ahol gondozásba fogadják.
Azok a gólyák, amelyek nem kerülnek befogásra, de vastag a hótakaró és a fagy, akkor emberi segítségre szorulnak. Élelem kihelyezésével tudunk segíteni rajtuk. Legjobb, ha a környékről – ott, ahol éjszakázik a gólya – valaki bevállalja, hogy élelmet rak ki számára. Az eleségről az egyesület gondoskodik. Ha valaki maga szeretné a madárvédelmi feladatot elvégezni, akkor tyúknyakat, csirkeaprólékot, halat adjon naponta, és annyit, amennyit a madár elfogyaszt. Mindig egy helyen, és lehetőleg ugyanabban az időpontban etessük! Fontos a víz is számára, amit vederben lehet kihelyezni. Jelenleg három Háromszéken maradt gólyáról van tudomásunk.