A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra
Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, megh...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Tisztelt kérdező! A gyermek megszületésétől kezdve nagyon sok kérdést teszünk fel magunknak azzal kapcsolatosan, hogy hogyan neveljük a gyermeket, és kinek a nevelési elve, mintája érvényesüljön. Amikor a nő és a férfi összeházasodik, mindketten hozzák a családi mintáikat, azokat a szokásokat, amelyeket az eredeti családjukban eltöltött idő alatt megtapasztaltak. Mind a két fél úgy gondolja, hogy az a normális, amit az ő családjában tanult meg.
A szülők úgy gondolják, hogy az helyes, amit megtanultak gyerekkorukban. Persze vannak kivételek is, olyanok akik, azt tartják, hogy mindennek pontosan az ellenkezőjét kell tanítani a gyerekeknek, mint ahogyan azt neki tanítottak.
Vitás, nem egyértelmű esetekben nemcsak a szülőknek van nehéz dolga, hanem a gyerekeknek is, hiszen kire hallgasson, melyik szülőre, ha azoknak ellentétesek az elvárásaik? Sajnos sok esetben a szülők a gyermek előtt oktatják ki egymást, mondanak véleményt egymás elvárásairól, ami egyáltalán nem hatékony. Hasonlóképpen, amikor a gyerek előtt szidjuk a másik szülőt, akkor a gyereket nagyon rossz helyzetben hozzuk, mert ilyenkor azt kérjük tőle, hogy szövetkezzen velünk, és neki nehéz eldönteni, hogy most kinek a partjára álljon, hiszen mindkét szülő fontos számára.
Nagyon fontos, hogy mit és hogyan mondunk a gyereknek, de még annál is fontosabb az, hogy mit cselekszünk. A gyerekek a cselekvéseinket másolják le, és azokat veszik komolyan, mert azt látják. Abban az esetben, ha a cselekvéseink ellentétesek azzal, amit mondunk, a gyermek nagyon összezavarodhat, és nem érti, miért mondunk egyet, és cselekszünk mást. A gyermek azt éli meg, hogy a szülő kommunikációja nem hiteles. Ez olyan, mint amikor a cigarettázó édesapa rászól a gyerekére, hogy „fiam, ne cigarettázz, mert az nagyon ártalmas”, vagy „ne játssz egész nap a számítógépen, mert az rengeteg idődet elveszi”, miközben ő maga is egész délután a számítógépen játszik, miután hazatért a munkából.
A gyerekek a viselkedést a családtagokhoz való viszonyulást (anya–apa kapcsolatot, a párkapcsolatot, anya–gyermek kapcsolatot, apa–gyermek kapcsolatot) a szülőktől tanulják el, és felnőttkorukban azt alkalmazzák. Az lesz számukra a normális viselkedés. Legtöbbször a gyerekek ott buknak el, ahol a szülők nem tudtak hatékony mintát mutatni a megoldásra. Az egyik ilyen buktató lehet az, amikor az egyik szülő szövetkezik a gyerekkel. Ez abban nyilvánul meg, hogy az egyik szülő társként kezeli a gyermeket, miközben a másik szülőt gyermekszerepbe szorítja. Ez a helyzet teljesen felborítja a család működését, és nagyon sok problémát okozhat a családtagoknak.
Egy másik buktató, amikor a szülők nagyon gyakran veszekednek, szidják egymást a gyerek jelenlétében, és anyai, apai szerepeikre tesznek negatív megjegyzéseket, mint például: miattad olyan a fiunk, lányunk, te kényeztetted örökké, és lám, mi lett belőle stb. Ezekben az esetekben a gyermek azt éli meg, hogy Ő nem elég jó, és legtöbb esetben önmagát hibáztatja. Nagy a veszélye, hogy olyan bandába, csoportba keveredik, amely a negatív viselkedést díjazza, és a gyermek azzal azonosul (alkoholizálás, drogfogyasztás, szerencsejáték- vagy számítógép-függőség stb.). Sajnos nem tudok minden lehetséges buktatóra kitérni.
A leghatékonyabb az, ha sikerül a szülőknek közös elképzelés alapján elfogadott gyermeknevelési szabályokat, elvárásokat megbeszélni, megegyezni és betartani. Ha mindemellett sikerül elkerülni azt, hogy a gyerek jelenlétében dühösen próbáljanak egyezkedni, az már főnyeremény a gyerek és a család jövőjére nézve.
Nagyon hatékony lehet az, ha a gyerek kéréseire nem azonnali választ adunk, hanem azt válaszoljuk, hogy előbb meg kell beszélnem édesanyáddal vagy édesapáddal, közösen eldöntjük majd. Ebben az esetben képviseljük a másik szülőt is, és ezzel azt üzenjük a gyereknek, hogy a mi családunkban a szülők közösen hoznak döntést, és vállalnak felelősséget, Így teremtik meg és tartják meg azt a biztonságot, amelyre minden lelkileg egészséges gyereknek szüksége van.
Ha ezt nem sikerül megvalósítani, akkor próbálják meg szakember segítségével.
Olvasóink levelét párkapcsolati és családi problémákkal kapcsolatosan (névtelenségük megőrzésével) továbbra is várják a office.pronobis@gmail.com e-mail-címre a Pro Nobis Egyesület családterapeutái, Papp Adolf és Balázs Réka.