Ne rajtunk múljon: így előzhető meg a lakástűz és a gázszivárgás
Sokan hiszik, hogy az otthonuk teljes biztonságot nyújt, pedig a valóságban a lakást...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Előállott Gergő fehér szakállával, majd beköszönt József vidám orcájával – lehetett hallani Sóváradon. A derült égboltnak már csak azért is örülhetünk, mert a József-napi rossz idő sok halottat jövendöl arra az esztendőre. A korondi öregek ilyenkor szokták fölemlegetik, hogy régen mezítláb mentek Parajdra a József-napi vásárra.
Vadasdon az a szólás járta, „ha ezen a napon megcseppen az eszterha, az izéket el kell tenni, mert még szükség lehet rájuk”. Szép idő esetén innentől kezdve a juhokat kihajtották legelni, de egyelőre csak napközben. Farkaslakán is ekkor terelték ki első ízben a szarvasmarhákat az istállóból.
A székelyvarságiak úgy tudták, ha Józsefkor fúj a szél, a nyár fölöttébb szelesnek ígérkezik. „Ha József napján a leány hajában lebeg a pántlika, szeles lesz a nyár” – mondogatták, vagy más megfogalmazásban: „Ha József napja szeles, nyáron elviszi a szénát a szél.” Ha viszont szép, napos, szélmentes idő köszöntött rájuk, joggal reménykedhettek, hogy havasi lakóhelyükön április közepén már veteményezhetnek.
Csíkmenaságon is azt mondták, ha József napján szép idő van, enyhe tavasz várható, és ha József és Benedek előtt megfagy annyira, hogy a jég egy egeret megtart, rossz tavasz lesz. A József-napi szelet ők sem kedvelték, mert „a hegyekről és a dombokról a szénát elviszi”. Máshol is gyakran mondogatták: „József napi derűs ég, sok szénát jelent még.”
Többnyire azzal számoltak, amilyen az idő József napján, olyan marad negyven napig. Ha megfagyott a föld, például Kézdiszentléleken negyvennapos hidegre számítottak, ám ha szivárvány díszítette az égboltot, a jó búzatermésben reménykedtek.
A bukovinai székelyek munkatilalommal járó ünnepnek tartották, miután előző napon elvetették a zabot és az árpát. A háziasszonyok házi regulája szerint most kellene ültetni a krumplit, a hagymát, eldugdosni a fokhagymát, elvetni a káposztamagot – bár ez utóbbival a zabolai asszonyok egészen Gábor-napig (március 24.) vártak. A bánáti székelyek azt ajánlották, „olyan sekélyre ültessük a krumplit, hogy meg ne hallja a déli harangszót”.
A hagyomány szerint ma érkeznek meg a fecskék, szólalnak meg először a madarak, mert „Szent József kiosztotta a sípot nekik”. Számos helyen régebb ekkor hajtották ki először az állatokat a legelőre, eresztették ki a méheket. Ettől a naptól úgy elkezd nőni a fű, hogy még nagyverővel sem lehet megállítani, „kalapáccsal se lehet visszaverni”.
Szent József tiszteletét a magyar nyelvterületen főként ferencesek és majd a karmeliták terjesztették. Lipót császár hiába ajánlotta az egész Habsburg-birodalmat az oltalmába; Buda 1686-os ostromakor Aviánói Márk kapucinus szerzetes hiába buzdította dárdájára tűzött Szent József-képpel a rohamra induló katonákat, Székelyföldön mindössze az Egri család fakápolnája helyén 1794 és 1821 között felhúzott csíkborzsovai kőkápolna, valamint a sepsiszentgyörgyi Szent József-templom patrónusaként ismert. Bár nálunk is elsősorban a famunkások védőszentjeként tartják számon, a vallásosabb varságiak inkább a családok védelmezőjeként emlegették.
Számos helyen, mint például Parajdon, Erdőszentgyörgyön vagy Uzonban ezen a napon tartották, és néhol tartják még ma is a tavasz első állat- és kirakóvásárát, ahol sok kitelelt fehérmarha és ló cserélt gazdát. Ilyenkor jó indokot szolgáltatott az ivásra, mulatozásra a sok József és Sándor nevű ismerős köszöntése, amivel aztán éltek is derék eleink. Parajdon a Lázoldal alatt tartották a baromvásárt, a környékbelieken kívül a Nyárád és a Kis–Küküllő mentéről, Székelyudvarhely és Székelykeresztúr környékéről érkeztek a vásárlók.
A háromszéki uzoniak 1809-ben kaptak engedélyt három országos sokadalomra, melyek közül a József-napi volt a leghíresebb: száz éven belül országos jellegű sokadalommá nőtte ki magát. Szőcsné Gazda Enikő kutatásai révén tudjuk, hogy a szék lakóin kívül a szomszédos Barcaságból, Csíkból, Szászföldről is ide jártak az emberek, az állattartók mellett kalaposok, cipészek, csizmadiák, lakatosok, asztalosok, tímárok, készruhaárusok, faedényesek, pléhesek, mézeskalácsosok kínálták portékáikat.
1894-től már tenyészbikát is lehetett itt kapni, holott ilyet azelőtt csak Székelykeresztúron lehetett beszerezni az egész Székelyföldön. A helyiek olyan sokat adtak erre, hogy a vásártér növelése céljából még a református templomuk körüli vastag várfalat is képesek voltak lebontani. Így aztán 1902-ben már 2141 szarvasmarhát, 1128 lovat és 95 sertést bocsátottak itt áruba a tulajdonosaik. Még 1998-ban is a felhajtott nagyszámú állat mellett besztercei nyergesek, hámosok és ostorárusok, zágoni kosarasok, keresztvári fűrészárusok, olténiai fakanalasokat, csíkrákosi és kézdivásárhelyi mézespogácsások tették tiszteletüket ezen a vásáron.
Végezetül hadd tekintsünk egy kissé távolabb szűkebb pátriánkból: a szlavóniai magyarok úgy tartották, József-napkor mindenkinek meg kell fürdenie, és tiszta fehérneműt kell vennie. Ezt ma – éppen vasárnap lévén – talán mifélénk is ildomos megszívlelni.
Sándor, Benedek
Székelyföld egyes részein régen március 18-án, Sándor napján volt a bérukkolás, a katonakötelesek távozásának ideje. „Sietős, gyors hívó esetén, amikor nem volt idő a bálszervezésre, a vadasdi fiatalok a helyi zsidókocsmában gyülekeztek, s ott mulattak kedvük szerint reggelig. A távozó sorköteleseket a falu széléig kísérték a helybéli legények és leányok, rokonok, onnan szekér vitte őket Marosvásárhelyre” – olvashatjuk Székely Ferencnél. Ha sikerült bált tartani, ott rendszerint Kőrispatakról hozott zenészek muzsikáltak.
Benedek napján Göcsejben zsírt és fokhagymát szenteltek, aminek gyógyerőt tulajdonítottak. A bukovinai székelyek körében az a hiedelem járta, hogy ha Benedek napján dörög az ég, száraz, meleg nyár várható.
Címlap: Számos helyen ezen napon terelték ki először a szarvasmarhákat
Fotó: Kibédi Sándor/Székely Kalendárium