Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Hogyan hat az online oktatás a gyerek szociális fejlődésére?

Hogyan hat az online oktatás a gyerek szociális fejlődésére? Életmód

A Covid-19-járvány rohamtempóban kényszerítette az oktatási intézményeket, hogy térjenek át online tanítási módszerekre.

Hirdetés
Hirdetés

A digitális reformot kényszerhelyzet szülte, így arra senki nem készült fel, hogy az otthoni tanulásnak nem várt következményei lehetnek a gyerekek szociális fejlődésének szempontjából. Elképzelhető, hogy a második hullámban is sor kerül a gyerekek izolációjára, ezért fontos erről beszélni. 

A távoktatás visszavehet a szociális készségekből

A gyerekek alapvető szociális készségeiket korosztálybeliek közt is fontos, hogy elsajátítsák. Nélkülözhetetlen, hogy megtapasztalják, milyen csoportban, társas közegben lenni, játszani, egymással együttérezni, igényeiket és akaratukat érvényre juttatni, konfliktusokat kezelni. A szülő-gyermek és testvér-testvér kapcsolatok nem elegendőek, fontos, hogy a gyermek tágabb környezetben is szerezzen esszenciális élettapasztalatokat.

Az iskolában a gyerekek vegyülnek egymással, barátokat választanak, saját játékokat találnak ki. Közösségben is megismerik önmagukat, amik következtében személyiségüket mások reakcióiból is építik. Ezek a tapasztalatok pótolhatatlanok, kimaradásuk a későbbiekben erősen kiütközhet. Amíg a gyermek szűk közegben éli életét, az őt ért ingerek minimalizálódnak, a fizikai és mentális alkalmazkodó-, értelmező- és kifejezőképességei visszamaradhatnak.

Hogyan tud a szülő segíteni?

Nem az esetleges karantén az ideje annak, hogy a szülők a gyerekek közösségi online tevékenységeit nagyban korlátozzák, ugyanis a közösségi média és interaktív online játékok jelentik a család után következő szocializációs közeget, ahol a gyermekek saját belátásuk szerint másokkal is aktívan érintkezhetnek. Ez nem azt jelenti, hogy a gyermekek online tevékenységei felett teljesen szemet kell hunyni, csupán, hogy érdemes kevésbé szigorúan megszabni a gép előtt töltött időt. 

Mivel az online oktatás alapvetően képernyőhöz köti őket, ők is biztosan szívesen mozdulnának ki a természetbe. A szülők ilyenkor kezdeményezhetnek különböző, kinti, családi tevékenységeket, játékokat, egyeztetve az osztálytársak szüleivel, a biztonsági előírásokat betartva, akár kis létszámú, közös programokat is szervezhetnek a gyereknek. Ha az addigi sokkal szabadabb szociális érintkezés érzését nem is tudja így a szülő teljes mértékben visszaadni, mégis tud a gyermekének szociális fejlődése érdekében pozitív lépéseket tenni.

(femina)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások