Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Hőkupola okoz extrém meleget Délkelet-Európában

Hőkupola okoz extrém meleget Délkelet-Európában Életmód

A 2021-es nyár eddigi legintenzívebb hőhulláma köszönt be július utolsó és augusztus első napjaira. A severe-weather.eu szerint a hétvégén a hőmérséklet egyes területeken várhatóan meghaladja a 40 Celsius-fokot, Görögországban pedig akár a 45 fokot is elérheti. Ennek fényében a Földközi-tenger térségében és a Balkán-félszigeten jelentősen megnő az erdőtüzek kockázata.

Hirdetés
Hirdetés

Júliusban az európai kontinens déli és délkeleti részein erős hőhullám tombolt, ezzel szemben a kontinens nyugati részén enyhébb volt az időjárás.

A legmagasabb hőmérsékletet a Földközi-tenger térségében, a Balkán-félszigeten és Törökországban mérték, néhol a 40 Celsius-fokot is meghaladta a hőség. Egy kevésbé súlyos hőhullám érte el a Brit-szigeteket is, amely az általában hűvösebb éghajlatú Írországban és Egyesült Királyságban 30 fok feletti hőmérsékletet hozott.

A Dél- és Délkelet-Európát sújtó hőhullám legalább egy hétig, egyes területeken pedig még tovább kitart. Ezzel egyidejűleg egy nagy kiterjedésű szaharai porfelhő is eléri Közép-Európát.

A csúcshőmérséklet várhatóan meghaladja a 40 Celsius-fokot. A Balkán-félsziget déli részén, Dél-Olaszországban és a Földközi-tenger más részein a hőmérséklet várhatóan a 45 Celsius-fokot is eléri.

A rendkívül forró és száraz hőhullám Olaszország, Szerbia, Macedónia, Albánia, Románia, Bulgária és Görögországot érinti majd.

A száraz légtömeg miatt Dél-Európában, ahol a szárazság a legsúlyosabb, erősen megnő az erdőtüzek valószínűsége. Az olaszországi Szardínián már jelenleg is erdőtüzek pusztítanak.

Dél-Európában a szokásosnál szárazabb időjárás valószínűleg hosszabb távon is folytatódni fog, a szárazság és az erdőtüzek miatt a helyzet várhatóan tovább romlik.

Hőkupola Délkelet-Európa fölött

Az e heti európai időjárás iskolapéldája annak, hogy a vízszintes légmozgás hogyan okoz intenzív hőhullámot. Európa délkeleti részein hőkupola alakul ki, amely hosszabb ideig tartó extrém hőséggel jár.

A hőkupola meteorológiai kifejezés arra a jelenségre, amikor a meleg levegő tömege megragad egy régió fölött, és úgy viselkedik, mint egy nyomástartó edény. Néhány héttel ezelőtt hasonló jelenség alakult ki Kanada északnyugati része és az Egyesült Államok felett.

A következő napokban a hőmérséklet gyorsan fog emelkedni. Közép-Európa és a Balkán-félsziget egyes részein a szokásosnál 10-15 fokkal melegebb várható.

A hőhullám a hét vége felé tetőzik, augusztus 2-a, hétfő lesz az idei év legmelegebb napja a Balkán-félsziget déli részén.

(Digi24)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás