A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra
Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, megh...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Karácsonyhoz közeledve a téma laposodik, ám az internet népe új szörnyűlködnivalót talált: minek már most megvenni a fenyőfát? Két magyar három párt, tudjuk régóta, a törésvonal most is két végletes vélemény között valahol félúton alakult ki: ha valaki most hazaviszi a fenyőt, elszárad karácsonyig, és dehogy szárad, ezeket a fákat már szeptemberben kivágták.
A karácsonyfának szánt fenyők vágási idejének nincs kőbe vésett dátuma, minden a termelő kialakult gyakorlatán múlik és persze azon, hogyan állapodott meg a vevőkkel. Aki kicsiben csinálja, annak megéri mindig frissen és csak akkor vágni a fát akkor, amikor a megrendelő kívánja. A nagyobb termelők viszont valóban egyszerre döntik ki a karácsonyra szánt mennyiséget.
Nem érdemes túl korán, hiszen nagyjából egy hónap alatt a legtöbb faj még optimális körülmények között is kiszárad, eladhatatlanná válik. A vágás kezdete tehát még véletlenül sem szeptember, hanem általában november vége. Számít a faj is, a lucfenyő hamarabb kezdi eldobálni tűleveleit mint mondjuk a nordmann, és az időjárás is fontos tényező: minél hűvösebb és párás az idő, annál jobb.
Ez utóbbi vonalat követve kapunk választ arra is, mikor érdemes megvásárolni a fenyőt, hogy ne egy száraz kórót kezdjünk díszíteni 24-én. Ha az ember fűtetlen garázsban, erkélyen, melléképületben, udvaron, egy szóval hideg, párás helyen tudja tárolni, nem kell halogatnia a vásárlást. Otthon is éppúgy bírja, mint a kereskedő telepén.
Fűtött, száraz helyre viszont csak az utolsó pillanatban vigyük, mert onnantól kezdve a kivágott fenyő napjai meg vannak számlálva.
Fafaj szerint is érdemes lehet kivárni, amint már említettük, a lucfenyő például kevésbé bírja, miután elválasztották gyökerétől. Összességében is azt tanácsolhatjuk, amennyiben nem a megbízható, jól bevált árustól vásárolunk, nem érdemes hetekkel karácsony előtt hazavinni a fát. Ki tudja, mikor vágták, hogyan tartották előzőleg…
Amint a fenyő a szobába kerül és karácsonyfának öltözik, „új időszámítás” kezdődik: próbáljuk a lakás leghűvösebb, legpárásabb sarkába állítani. Sokan próbálkoznak vízbe állítani a fenyőt, mint virágot a vázában – kifejezetten erre szolgáló karácsonyfatalpakat is találunk szép számmal –, de a megkérdezett szakemberek szerint ez nem mindig segít.
A vízszállító sejtek idővel elhalnak, nem képesek felvenni és szállítani a folyadékot, ez csak frissen vágott fánál működhet ideig-óráig. Nagyjából ennyi, amit azért tehetünk, hogy a karácsonyfa minél tovább szép, mutatós maradjon – ne feledjük, a karácsony legnagyobb dísze azért csak egy elpusztult növény.
(24.hu)