A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra
Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, megh...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A londoni Francis Crick Intézet kutatói megállapították, hogy egyes zöldségek, többek között a káposzta, a brokkoli és a kelkáposzta fogyasztása csökkentheti a bélrák kialakulásának kockázatát. Az eredmények bizakodásra adnak okot a gyilkos kór megelőzése és kezelése szempontjából.
Azt már régen tudjuk, hogy a keresztesvirágú zöldségek jó hatással vannak a belekre, de mindeddig tisztázatlan volt, hogy mi áll ennek a hátterében. A mostani kutatás kimutatta, hogy az említett zöldségek emésztése során rákellenes vegyületek keletkeznek, amelyek kulcsszepet játszanak a belek egészségének megőrézében – írja a BBC.
Az Immunity című folyóiratban publikált kutatás arra fókuszált, hogy miként változtatják meg a zöldségek a belek belső felületét, ehhez pedig egereken és laboratóriumban előállított miniatűr beleken kísérleteztek. Akárcsak a bőr, a belek felülete is regenerálódik, a folyamat azonban kizárólag szabályozott körülmények között történhet, ellenkező esetben ugyanis rák vagy bélgyulladás kialakulásához vezethet.
A kutatók egy indol-3-karbinol nevű vegyületet vizsgáltak, amely a káposzta, a brokkoli és a kelkáposzta rágása során keletkezik. A vegyület a gyomorsav hatására átalakul, majd a bél alsó szakaszába érve megváltoztatja a bélfal regenerálását végző őssejtek, illetve a gyulladást szabályozó immunsejtek viselkedését. A kutatás során az indol-3-karbonilban gazdag étrend megóvta az egereket a ráktól, még azokat is, amelyek genetikailag hajlamosak voltak a betegség kialakulására. A védelmet nyújtó étrend nélkül azonban a bélsejtek irányíthatlanul osztódtak.
„Még ha az egerekben el is indult a daganat kialakulása, a megfelelő étrendre való áttérés megállította annak fejlődését” – emelte ki dr. Gitta Stockinger a kutatás egyik vezetője. „Fontos azonban, hogy a zöldségeket ne főzzük túl, a szottyadt brokkoli nem megfelelő” – tette hozzá a szakember.
Tim Key professzor, a Cancer Research UK szervezet munkatársa elmondta, további kutatásokra van szükség annak a kimutatására, hogy a keresztesvirágú zöldégek ugyanilyen hatással bírnak-e az emberi szervezetben, de addig is számos más okunk van, hogy több zöldséget fogyasszunk.
(bbc, hvg.hu)