Keressük a fényt!
Egy több évezredes emberi tapasztalatot foglalt tömör mondatba a Könyvek Könyve, mis...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Mint már szó volt róla, egy eredményes gazdaságban nélkülözhetetlen a hatékony beporzás, viszont önmagában mit sem ér. Ha már becsalogattuk a beporzókat a kertünkbe, akkor még inkább figyelnünk kell a vegyszermentességre.
De mi lesz a kártevőkkel? Elsősorban a biodiverzitást kell megőrizni vagy visszanyerni a kertjeinkben. Minél sokszínűbb a növényzet, annál több faj élhet és szaporodhat, így kialakul egy természetes energiaáramlás és körforgás. A sokszínűségből kifolyólag, minden kártevőnek megjelenik a természetes ellensége is, amely kordában tarthatja a számunkra nem hasznos élőlények elszaporodását és emellett a kártételét. Ezen ragadozó rovarok többsége nem csak a kártevőket pusztítja, hanem kifejlett példányai a beporzásban is igen hatékony segítséget nyújtanak: pl. zengőlégy, fátyolka.
A természetes élőhely mellett mesterséges búvóhelyeket is kialakíthatunk a kertjeinkben. Ezek közül érdemes megemlíteni a népszerű katicabogár búvóhelyét, ami nem más, mint egy 15 cm átmérőjű, 30 cm hosszú faág, amelybe szabálytalanul elhelyezett, kissé felfelé lejtő furatokat készítünk. Ezt helyezzük fedél alá, és szélcsendes helyre stabilan rögzítsük. Egy másik hasznos, ám kevésbé népszerű rovarunk a fülbemászó. Ezen rovarok búvóhelye is igen egyszerű, és költséghatékony az elkészítése. Egy 12-es virágcserepet lazán rakjunk meg mohával, és a fertőzött területhez közel, fejjel lefele a fára rögzítsük, úgy, hogy a pereme érje a fatörzset. Érdemes megemlíteni a zöld fátyolkát is, amelynek a jótékony hatása kiemelkedő, számára egy fakéreggel lazán megrakott és redőnyős bejárattal rendelkező fadoboz is kiváló búvóhelyet jelent.
Ezek az olcsó és praktikus megoldások mind hozzájárulnak ahhoz, hogy nem csak mi, de unokáink is egészséges terményeket fogyaszthassanak majd, és sem a termésmennyiség, sem pedig a minőség nem sínyli meg, ha okosan a hasznunkra fordítjuk a természet adta erőket.
Sorozatunkban Simó Tamás erdőmérnök, falugazdász osztja meg tudását olvasóinkkal, kéthetente tőle kaphatnak iránymutatást, hogy miként is érdemes szakszerűen, környezetbarát, bio módon gondozni kertünket. A szakember telefonon is szívesen ad tanácsot az érdeklődőknek, a 0756.726.287-es telefonszámon.