A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra
Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, megh...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A vakond elleni küzdelem örökös probléma a kerttulajdonosok körében, hiszen ez a táplálkozása alapján hasznosnak is tekinthető kis állat rengeteg problémát okoz az által, hogy feltúrja a kertünket. A vakond legnagyobb ellensége a gólya, viszont a kutyák és a macskák sem tűrik meg a kis betolakodókat. Ha pedig az általuk végzett tisztogatás nem lenne elég, még mindig a rendelkezésünkre állnak csapdák, elektromos vakondriasztók, valamint léteznek vakondriasztó növények is (fokhagyma, nagy sárfű, gyalogbodza), amiket kisebb-nagyobb sikerekkel alkalmazhatunk.
A meztelen csiga szintén rengeteg fejfájást okoz, főleg a zöldségeskertekben. Rengetek mechanikai és kémiai módszer létezik a távoltartásukra, viszont ha környezetbarát módon szeretnénk védekezni ellenük, és csekély fáradság árán, akkor érdemes kipróbálni az indiai futó kacsát, amely előszeretettel tisztogatja meg a kertünket a hívatlan látogatóktól. A „sörcsapda” módszerhez hasonlóan alkalmazható a tejsavó, ami édeskés illatával odacsalogatja a csigákat, amelyek aztán többé nem hagyják el a csapdát.
Szilvadarázs egy újabb élőlény, amely nem tartozik a legkívánatosabb vendégek közé főként a szilva virágzásának idején. Ez a darázsféle az által okoz hatalmas terméskiesést, hogy a virágcimpákra rakott peték belerágják magukat a terméskezdeményekbe, ami emiatt a földre hull, mielőtt beérhetne. A darázs az érett gyümölcsökre már nem jelent veszélyt. Környezetbarát védekezésként megemlíthetjük a fehér színcsapdát, amit a korona felső harmadán kell elhelyezni, a napos helyeken. Ezt már virágzás előtt érdemes kitenni, amikor az új nemzedék kirajzik. Ám hatékony védekezés a jövőre nézve az is, ha a lehullott gyümölcskezdeményeket naponta összeszedjük és megsemmisítjük, hiszen a kikelt lárva csak két nap múlva hagyja el a károsított termést, és kerül a talajba.
Nap mint nap találkozunk kártevőkkel, amelyek életmódjuknak betudhatóan károsítják a kedvelt növényeinket. Viszont ha időben tudunk lépni, akkor hatékonyan megvédhetjük kultúrnövényeinket, illetve az egész kertünket. Sajnos 100%-os módszer semmi ellen nincs, ezért érdemes többet kipróbálni, és kitapasztalni, hogy melyik a kertünkre szabott leghatékonyabb eljárás.
Sorozatunkban Simó Tamás erdőmérnök, falugazdász osztja meg tudását olvasóinkkal, kéthetente tőle kaphatnak iránymutatást, hogy miként is érdemes szakszerűen, környezetbarát, bio módon gondozni kertünket. A szakember szívesen ad tanácsot az érdeklődőknek a 0756.726.287-es telefonszámon is.
Ebből sokat nem tanultam.