Gyermeki lelkek az iskolai tanácsadó szobákban: válsághelyzetek és megoldások
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környeze...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Annak ellenére, hogy nincs ok a vásárlási pánikra, továbbra is az élesztő és a finomliszt a legkeresettebb termék az üzletekben. Vannak azonban, akik már néhány héttel ezelőtt megvásárolták a szükséges alapanyagokat, így nem kell kimozdulniuk, és elkészíthetik otthon a mindennapi kenyeret.
Azok, akik a profik szintjén művelnék a kenyérsütést, először a kovász készítését tanulják meg, ami elég bonyolult folyamat, de szakértők szerint érdemes belevágni.
Jánossy Alíz, a Székely Konyha felelős szerkesztője jó ötletnek tartja, hogy sokan elkezdenek kenyeret sütni, mert akárhogyan is készítik, jobb, mint a bolti, hiszen adalékmentes. Ő maga kovászos kenyeret süt, ami bonyolultabb folyamat, de megéri azt is megtanulni. Ugyanakkor, az élesztő nélküli kenyér is nagyon finom, és ami a legjobb benne, hogy gyorsan elkészül. Az élesztő helyettesíthető szódabikarbónával, viszont a profik nem ajánlják az úgynevezett koszovói csodaélesztőt, miszerint egy deci sörből és egy kanál lisztből, illetve cukorból élesztőt lehet készíteni. Az egyik Facebook-gasztrocsoport több tagja is kipróbálta, és senkinek nem sikerült. Sem az állaga, sem a minősége nem lett megfelelő, sütésnél pedig egyáltalán nem kelt meg tőle a tészta, így senkinek nem ajánlják, hogy ezzel próbáljon kenyeret sütni.
Veress Izabella eddig sosem próbálta a kenyérsütést, most, mivel otthonról dolgozik (jogászként), több ideje van, úgy döntött, nekilát. Először egy egyszerű, porélesztős változatot sütött, az is egész jól sikerült, azóta pedig többféle módszert és receptet is tesztelt.
– Három hete kezdtem a kenyérsütést, azóta mondhatni nagyon sokat fejlődtem, csakúgy, mint a néhány napja érlelt kovászom is. Az élesztős kenyér sütése nem kihívás, bárki elkészítheti, ízesítheti olajbogyóval, aszalt paradicsommal, magvakkal, viszont az igazi feladat a kovászkészítés. A kovászolt kenyér nem egy óra alatt készül el, viszont íze felülmúlhatatlan, és aki kipróbálja, egészen biztosan csak ilyet akar enni ezután – mondta Izabella.
Azt is hozzátette: sokan ódzkodnak a kovászkészítéstől, félnek, hogy elromlik, pedig igazán nincs, amitől tartani.
– Az elhatározástól a megvalósulásig mindössze pár napról van szó, és nem igényel igazi munkát, csak odafigyelést. Csupán lisztre és vízre, figyelemre és szeretgetésre van szükség, a kovászt mindennap etetni kell, azaz lisztet és vizet kell az alaphoz keverni, míg el nem kezd erjedni. Ettől kezdve már használható is, az elhasznált kovászt pedig pótoljuk. Tényleg ennyire egyszerű. Persze, tudom, nem leszünk pékek, de amire a családnak szüksége van, elkészíthetjük mi magunk – magyarázta.
Ugyanezt vallja Jánossy Alíz is, kiemelve, hogy az emberek többsége még mindig élesztős kenyeret süt, ami csak abban különbözik a boltitól, hogy nincsenek benne azok az adalékanyagok, amiket főleg a nagy pékségek beletesznek. Mindenképp ez is sokkal jobb, sokkal finomabb és egészségesebb, mint a nagyiparilag gyártott kenyér. A jó kenyérhez viszont türelem kell és kitartás – mondta.
A közösségi médiában egyébként számos csoport indult, ahol kovászkészítést, kenyérsütést lehet tanulni igazi pékmesterektől, cukrászoktól.
Ázok veszik box számra a lisztet, és kiloszamra az élesztőt, akik életükben meg egy palacsintát se volták képesek megsütni! Aztán most hirtelen lekéstétek lettek…..