Az év úti célja lehet több székelyföldi település
Több székelyföldi település, illetve célpont is esélyes a döntőbe kerülésre. Január ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A másnaposságot valószínűleg az alkohol feltalálásával egy időben ismerte meg az emberiség, már a Bibliában is találni olyan részletet (Ézs. 5,11), amely másnaposságra utal: „Jaj azoknak, akik korán reggel ital után járnak! Estig elmulatnak, bor hevíti őket.”
A jelenség igen gyakori, az adatok alapján a nagy mennyiséget fogyasztók mintegy 75 százaléka tapasztalja meg a másnaposság hatásait – írja a Scientific American. A kiadós ivást követően különböző tünetek jelentkezhetnek: hányinger, fejfájás, szomjúság, szájszárasság, izomfájdalom, fáradtság vagy akár hányás is. A másnaposság gyakran a kognitív képességekre is hatással van, ráadásul sokszor a szív- és érrendszer működését is befolyásolja.
A tudomány szerint az állapot kialakulásában rengeteg tényező és mechanizmus játszik szerepet – egyelőre nem is sikerült az összeset felmérni. Az egyik ilyen faktor az alkohol egyik bomlásterméke, az acetaldehid, de egyéb, az alkohol feldolgozása során létrejövő vegyületek is növelhetik a másnaposság súlyosságát.
Általánosságban elmondható, hogy az eltérő italtípusok különböző mértékben járulhatnak hozzá a későbbi rosszullét jelentkezéséhez.
A fehér rum, a vodka és a gin például a vizsgálatok alapján ritkábban okoznak problémát, míg a tequila, a whisky, a bor és a brandy gyakrabban. Egy kutatásban a szakértők a bourbon- és a vodkafogyasztás hatásait elemezve arra jutottak, hogy előbbi ital az alanyok 33, míg utóbbi a vizsgálatban részt vevők 3 százalékánál idézett elő másnaposságot.
A másnapi állapotot az alkohol típusa mellett a fogyasztás módja is befolyásolhatja: a gyorsan, étel és alkoholmentes ital nélkül, dohányzás, vakító fények, kialvatlanság és hangos zene mellett bevitt italok nagyobb eséllyel váltanak ki másnaposságot.
Az alkohol bomlása számos olyan hormont befolyásol, amely képes kellemetlen tüneteket produkálni. Az antidiuretikus hormon szintjének csökkenése például növeli a vizeletkiválasztást, és kiszárítja a szervezetet. Utóbbi idézi elő a másnaposság alatt tapasztalt kellemetlenségek többségét.
A fentiek persze azt is jelentik, hogy van módszer a másnaposság elkerülésére, illetve enyhítésére. Ha az ember már másnap bánkódik az esti mulatozás miatt, a folyadékok, cukros ételek, a B6-vitamin és a fájdalomcsillapítók segíthetnek a kellemetlen tünetek kezelésében.
(24.hu)