Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mikulás: hazudni vagy nem hazudni?

Mikulás: hazudni vagy nem hazudni? Életmód

A Mikulás és a karácsony közeledtével sok szülőben felmerülhet a kérdés, mennyi mindent mondjanak az ajándékokat hozó Jézuskáról, meddig füllentsenek nekik a csodalények létezéséről, mikor és hogyan mondják el a gyerekeknek az igazságot róluk.

Hirdetés
Hirdetés

Mert a szülőben ellenérzést, bűntudatot válthat ki az, hogy amíg ő őszinteségre törekszik a gyermekkel való kapcsolatában, és a bizalom kiépítésén fáradozik, egy ilyen dologban „kénytelen” hazudni a gyermekének, és ezzel alá is ássa a gyermekek bizalmát.

Annak ellenére, hogy a Mikulással kapcsolatos legenda részben igaz alapokon nyugszik, és több mint ezeréves, egyes kutatók szerint káros hatással lehet a gyermekre nézve. David Kyle Johnson a Pennsylvaniai Egyetem professzora szerint a mítosszal kapcsolatos hazugság gátolja a gyermek kritikus gondolkodásának fejlődését, a hiszékenységet, a naivitást erősíti, és aláássa a szülő megbízhatóságát is – írja a Psichology Today.

Ő a gyermek becsapásának nevezi azt, ha például a Mikulást vagy a manókat úgy tálaljuk a kicsiknek, hogy ezek valós, létező személyek. Ez magában foglalja a színlelést: vagyis úgy kell tenni, mintha léteznének, közben pedig nem is. De akkor mi a megoldás, mi lehet az arany középút ezzel kapcsolatban?

A filozófiaprofesszor nem ért egyet azzal, hogy a gyerekek feltétel nélkül higgyenek a nagyszakállú létezésében. Amikor a szülők elmondják nekik, hogy nincs Mikulás, aláássák a szülői bizalmat. Szerinte fontos, hogy a gyerekeknek mindig elmondják, hogy ez csak egy mese, egy aranyos történet, illetve hogy őszintén válaszoljanak a gyermek kérdéseire.

– Amikor a gyerekem négyéves volt, azt mondtam neki: elmegyünk, meglátogatjuk a Mikulást, aki egyébként egy piros jelmezbe bújt bácsi hosszú szakállal. Így a látogatás egy kellemes időtöltés, nem pedig átverés lesz – mondja.

A pszichológusok többsége azonban a mesevilág mellett teszi le a voksát. Állítják, akik mesék nélkül, a képzelet és a fantáziavilág kizárásával nőnek fel, boldogtalanabb felnőttekké válhatnak. Makai Gábor pszichológus szerint a Mikulásban való hit fontos alapköve a gyerekek jóságról való gondolkodásának, és felesleges azért aggódni, ha végül kiderül az igazság.  

(femina)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2019. december 4., 19:08
    ÉRTÉKELÉS: 2

    Ilyen cikket!!!
    Ha a 2.3.os gyerek aki még hisz a Mikulásban elolvassa,mit gondol önökről?
    Sztem nincs helye ilyennek az újságban!!!
    Ide pszichilógus,oda modern világ szégyelljék magukat!!!!