Igen drága vacsora volt a bitcoinnal fizetett pizza – Sebestyén Géza kriptosztorijai az MCC műhelyében
Bár a kriptovalutáknak, mint elektronikus fizetőeszközöknek, nincs se fény-, se árny...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az Egy mosollyal közelebb az egészséghez! elnevezésű kampány a 0–4. osztályos tanulókat érinti, a fogorvosok, tanítók által hívják fel a figyelmet szájegészségügyre, a fogápolás fontosságára és elhanyagolásának kockázataira. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a világ lakosságának 90%-a szenved életében szájüregi megbetegedésektől, és ezek közül sok elkerülhető lenne megelőzési, diagnosztikai és kezelési programokkal. A fogszuvasodás és a periodontális betegségek a leggyakoribb fertőző kórok világszerte, kialakulásuk pedig szorosan összefügg az életmóddal, különösen a fokozott cukor-, alkohol- és dohányfogyasztással, valamint a rossz szájhigiéniával.
Az Országos Közegészségügyi Intézet szakemberei által Romániában végzett legutóbbi, 4592 válaszadó részvételével készült tanulmány azt mutatja, hogy a napi fogmosás gyakoriságát tekintve a résztvevők 18%-a naponta kevesebb mint kétszer mos fogat, 33,7%-a kevesebb mint két percig mos fogat és csak 33,6% mos fogat étkezés után 15 percen belül. A válaszadók mindössze 70,2%-a tudja helyesen megmosni a fogát és csak 28,2% cseréli havonta fogkeféjét. A szájhigiéniát biztosító eszközöket illetően a válaszadók 1,9%-a nem használ fogkrémet, csak 57,3% használ fluoridos fogkrémet, 24,7% csak fogkefét, 55,6% szájvizet és 29,5% fogselymet. Viszonylag magas arány, 48,7% rágógumit használ a szájhigiénia biztosítására, 24,9% pedig fogpiszkálót.
Ami a szájüregi egészséget illeti, a felmérésben résztvevőknek csak 27,6%-a mondta azt, hogy az elmúlt évben nem voltak kellemetlen érzései a fogaival kapcsolatban, és csak 15,9% jár évente kétszer fogorvoshoz. Ami az édesített termékek, az alkohol fogyasztását és a dohányzást illeti: a válaszadók csupán 50,4%-a nem fogyaszt naponta édességet, 53,4%-a nem fogyaszt naponta édesített szénsavas üdítőket, 61,3%-a pedig egyáltalán nem fogyaszt alkoholtartalmú italokat. A vizsgálatban résztvevők 20,1%-a dohányzik.
Dr. Elekes Zsolt fogorvos szerint az országos felmérés eredménye igaz Háromszékre is, megelőzés céljából kevesen keresik fel a fogorvost, általában akkor mennek az emberek, amikor már baj van. Véleménye szerint a gyerekeket úgy lehet rászoktatni a szájápolásra, ha a szülők is így tesznek, illetve felkeresik a fogorvost megelőzés céljával is. Így a gyerek látni fogja, hogy a fogorvosi rendelés nem fájdalmas, nem lesz rossz élménye és szívesen megy majd magától is.