Keressük a fényt!
Egy több évezredes emberi tapasztalatot foglalt tömör mondatba a Könyvek Könyve, mis...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Vasárnap délután az Egészség, Nevelés és Család Egyesület (közreműködve a baróti művelődési házzal) előadást tartott a háztartásban megtalálható vegyszerekről. Müller Erwin, az egyesület vezetője már a legelején leszögezte, mint mindenben, itt is a mérték a legfőbb mérvadó: amilyen mértékben használjuk ezeket a szereket, olyan mértékben válhatnak kevésbé vagy erősebben mérgezővé.
Bevezetőként felhívta a jelenlevők figyelmét: mindenki maga felelős az egészségéért, ezt 85%-ban az befolyásolja, hogy ki-ki milyen döntéseket hozott a múltban, s hoz ma. Figyelni kell a táplálkozásra, a testmozgásra, a lelki egyensúlyra, a környezetre s nem utolsó sorban a háztartás vegyszereire. Elmondta, a világon több mint 100 000 féle vegyszer létezik, évente 400 millió tonnát állítanak elő, miközben nem ismerjük a mai vegyszerek hatását az emberre és környezetére. Alapvetően két kategóriába lehet sorolni ezeket: a test ápolására, tisztítására használtak (fogkrém, szappan, dezodor, tusfürdő, sampon, testápolók, krémek, kozmetikai szerek), valamint azok, amelyek közvetetten vannak hatással a szervezetre (mosópor, öblítő, wc-tisztító, fertőtlenítő szerek, mosogatószer).
A bőrön keresztül 50%-kal jobban szívódnak fel az anyagok a szervezetbe, mintha megennénk, mondta. Ismertetett néhány összetevőt, amelyek káros hatással lehetnek a szervezetre, ám rengeteg tisztító-, ápoló szerben jelen vannak: SLS (nátrium lauryl szulfát), parabének, foszfátok, hipoklór, polietilén glikol, triklozán stb. Az előadó által javasolt megoldás az lehet, hogy használatukat kerüljük, próbáljunk 100%-ban tiszta, nem feltétlenül természetes termékeket használni.
Megoldásokat is javasolt a változtatásra: kezdjük azzal, hogy elolvassuk az összetevők listáját, válogassuk meg, hogy mit vásárolunk, próbáljuk ki „nagymamáink módszereit”, próbáljunk meg tudatosabban élni, és nézzünk utána, mivel tudnánk ezeket az anyagokat helyettesíteni. Az előadás végén alternatív vegyszereket javasolt: citromsav (folttisztító, vízkőoldó), ecet (vízkőoldó, zsíroldó, ablakpucoló, felmosó, fertőtlenítő), étkezési só (surlószer), mosódió (mosószer), mosószappan (folttisztító), vöröshagyma (rozsdaoldó), mosószóda (mosogatószer, általános tisztítószer), nátrium-perkarbonát (fehérítő, fertőtlenítő), szódabikarbóna (mosószer, mosogatószer, szennyfoltok tisztítása, kagyló és wc tisztítása, surlópor, hajmosás).