Az év úti célja lehet több székelyföldi település
Több székelyföldi település, illetve célpont is esélyes a döntőbe kerülésre. Január ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Mintegy hetven beteg és hozzátartozója volt jelen a találkozón, melynek előzménye is volt, decemberben a neurológus doktornőn kívül klinikai pszichológus kollégája, Rentea Rodica, illetve Kulcsár-Terza Réka logopédus is elmondta, hogy a Parkinsonnal diagnosztizáltaknak miben és hogyan segíthetnek, a sepsiszentgyörgyi Tomorad-klinika hathatós támogatásával (ott elérhetők az említett szakemberek). Sőt, mivel a tánc is terápiaként működik, akkor Marton Enikő (Kék Hold Táncklub) egy beteggel táncbemutatót is tartott. Minderre azért volt szükség, mert külfölddel ellentétben nálunk egyáltalán nem fektetnek hangsúlyt arra, hogy a gyógyszeres kezelésen kívül az alternatív terápiák is igénybe vehetők legyenek, vagy egyáltalán tájékoztassák ezekről a betegeket, pedig ezek az életminőség fenntartásában, javításában nagy szerepet játszanak. Ezt számtalan konferencián bizonyították a szakorvosok, ezért is állt össze Todor-Simion doktornő kezdeményezésére ez a csapat, amelyhez bármikor lehet fordulni.
A vasárnapi összejövetelen a korábban megosztott tudást kiegészítő ismeretek hangzottak el, minden két nyelven: a doktornő és a pszichológus a rendelői orvos és páciense közti jelenetet dramatizálták, így tették könnyebben hozzáférhetővé, milyen tünetek, panaszok esetén kell gyanút fogni, illetve mire kell odafigyelni.
A Parkinson degeneratív idegrendszeri betegség, nem gyógyítható, csak kezelhető, tünetei változatosak, lefolyása lehet lassúbb vagy gyorsabb. A diagnózis elfogadása sokat segíthet a jellemzően depressziós betegeknek, de ők is tehetnek magukért: azt már elmondtuk, hogy a logopédus és pszichológus igénybevételén kívül a zenehallgatás, a tánc, a tajcsi a külföldi kutatások szerint kiemelten fontos, ez utóbbi többszörös jótékony hatással rendelkezik.
Ezért – és mert a doktornő adni szeretett volna valamit a megye minden részéből érkezett betegeknek – a találkozón fellépett a Diakónia Alapítvány által menedzselt Írisz Band, Bálint József tenor, valamint a Mihai Viteazul-líceum két diákja is énekelt, zenélt, sőt, Székely István vicceket mesélt a jelenlevőknek.
Bukarestből érkezett tajcsioktatók elmondták, ez a mozgásforma azért különösképpen hatékony a mozgásukban korlátozott, gyakran egyensúlyzavaros betegeknek, mert lassan, összehangoltan kell mozgatni a két kezet, lábat és a tekintetet, ez pedig az agyműködést is serkenti. Bemutatójuk után sikerült nekik felállítani a jelenlévőket egy kis közös mozgásra.
Utoljára maradt a Kék Hold Táncklub oktatóinak a közreműködésével tartott társaságitánc-bemutató, amelyre négy beteg, illetve párjaik már több hete készültek, ennek is igen jó volt a fogadtatása.
Nem kevés szervezőmunka előzte meg ezt a találkozót, de a szakemberek már az őszre tervezett következő eseményen törik a fejüket. Ám ennek létrejötte a támogatóktól is függ…