A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra
Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, megh...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A pandémia okozta különböző élethelyzetek miatt egész Európában megnőtt a mentális betegséggel vagy zavarral küzdők száma, többen fordulnak pszichológushoz – akár online is –, vagy keresnek fel olyan „edzőket”, akik életvezetési tanácsot adnak. Sokan szoronganak úgy is, hogy nem betegedtek meg, nem kapták el a fertőzést, de életük mégis megváltozott, home office-ba kerültek, vagy abba kellett hagyniuk bizonyos tevékenységeket, viszont most nehéz az újrakezdés.
Kovács Andi iskolapszichológus többnyire kamaszokkal foglalkozik, de felnőtt terápiás foglalkozásokat is tart. Mint mondta, megváltozott az őt felkeresők köre, míg korábban tényleges problémák feldolgozásához kérték a segítségét, most többnyire a járvány okozta „utórengések” miatt járnak tanácsadásra a fiatalok és idősebbek. A fiatalabbak azért, mert megváltozott életkörülményeik miatt szoronganak, félnek attól, hogy a továbbiakban is megmarad az elszigeteltség, nem kezdődik meg fizikai jelenléttel az iskola, vagy ismét korlátozzák őket mozgásukban.
– Egy tizenévesnek semmi sem nehezebb, mint az, ha korlátozzák, nem mehet oda és akkor, amikor szeretne, nincsenek közösségi programok, nem járhat iskolába. Bár ennek az időszaknak vége van, nem tudni, mikor lesz következő hullám, milyen rendelkezéseket hoznak és mire számíthatnak a fiatalok. Éppen ezért sokan bizonytalanok, szoronganak, feszültek, de számos esetben merülnek fel étkezési zavarok is – magyarázta a szakember.
Kiemelte: fontos, hogy a szülők észleljék a tüneteket, megértéssel forduljanak a gyerekek felé, hiszen nekik mások az igényeik, jobban szeretnek közösségben élni, mint otthon, ezért közös programokkal, beszélgetéssel enyhíthető a szorongás.
A szülőknél pont fordított a helyzet – magyarázta a pszichológus, aki szerint sokan belekényelmesedtek az új helyzetbe, a home office előnyeibe, és nehéz volt számukra a visszatérés. A karantén és az azt követő, továbbra is szigorú szabályok között működő időszak rutinszerűsége pihenést hozott sok olyan embernek, aki pörgősen élt, reggeltől késő délutánig dolgozott, mozgásban volt. Ahogy ez az időszak lejárt, vissza kellett illeszkedni az előző életbe, ami sokak számára okozott nehézséget – mondta Kovács Andi.
– Nem mindenkinek sikeredik örömtelire a „visszatérés”, nem mindenkinek okozott örömet a nyitás, hiszen sokan visszafogottabb életet élhettek, több időt tölthettek a családdal, ami most ismét megváltozott. Éppen ezért szakember segítségével újra lehet építeni a korábbi életet, vagy új célokat megfogalmazni, megtartani a karantén nyugalmát, de felvenni a ritmust is – emelte ki a szakember.
Mint mondta, praxisában kétszeresére nőtt az őt felkeresők száma, sokan online jelentkeznek be, napi 2–3 órát tölt számítógép előtt, életvezetési tanácsokat adva, de különböző önismereti csoportokat is indított azoknak, akiknek szükségük van rá.