A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra
Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, megh...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A változó műszakban végzett munkáról régóta tudott, hogy egészségtelen. Megzavarja számtalan testfunkció természetes ritmusát, ezáltal magasabb lesz a diabétesz vagy a rák kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik rendszeresen napközben dolgoznak – közölte a Bécsi Orvostudományi Egyetem (MedUni). Ennek hátterében valószínűleg a melatonin nevű hormon termelődésének megzavarása áll, ebből ugyanis mesterséges fénynél nem keletkezik elegendő.
A mesterséges fény az éjszaka dolgozóknál gyakorlatilag egyfajta jetlaget (a kelet-nyugati irányú repülőutak során fellépő, időzóna-átlépések okozta fáradtságot) idéz elő, mert a nappal-éjszaka ritmusát megzavarja – állapították meg a tudósok. A kronotípus – az a fizikai jellegzetesség, mely meghatározza, hogy az illető reggel vagy este aktív – hatással van a zavar mértékére.
A Nurses’ Health-Study II (Ápolónők egészségügyi tanulmánya II.) című, hosszú távú kutatás eredményeit Eva Schernhammer, a MedUni tudósa és munkatársai a Cancer, Epidemiology, Biomarkers and Prevention című szaklapban publikálták.
Schernhammer egy 1989 óta zajló amerikai kutatás 130 résztvevőjének speciális adatait elemezte. A résztvevő nőkön hét napon át mérte egy műszer a retinára beeső fényt. Emellett vizeletmintákban a melatonintartalmat ellenőrizték, valamint figyelték az alvás minőségét és megállapították a kronotípust. Kimutatták, hogy az éjszaka dolgozókat lényegesen nagyobb dózisú fény érte éjszaka, mint nappal, melatoninszintjük pedig szabálytalan.
A terheltség mértékére nagy hatással van a kronotípus. A hajnali pacsirták melatoninritmusát az éjszakai körülmények jobban befolyásolták, mint az éjszakai baglyokét, és számukra nagyobb egészségi kockázatot is jelent a terhelés. Korábban Schernhammer már feljegyezte, hogy az éveken át tartó éjszakai munka a hajnali pacsirták esetében megnöveli a diabétesz kialakulásának kockázatát.
(MTI)