Csak a jéghegy csúcsát látjuk – a legtöbb bántalmazott nő nem tud segítséget kérni
A bántalmazók elszigetelik áldozataikat ismerőseiktől, manipulálják és zsarolják őke...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az nem újdonság, hogy a mozgás endorfinokat termel, az viszont már inkább, hogy fél órányi futás (még akár futópadon is) képes egy komoly depressziós rendellenességben szenvedő emberen is segíteni. Az American College of Sports Medicine tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint azok a megfigyelt alanyok, akik egy idő után nem is futottak, hanem sétára váltottak, ugyanúgy jobb kedvről számoltak be. Ez azt mutatja, hogy mindegy, milyen tempóban fut az ember, vagy mennyit sétál közben, a lényeg a folyamatos mozgás, legalább fél órán keresztül.
Egy kutatásban 51 fiatalt vizsgáltak (átlagosan 18 éveseket), megnézték, hogy egy három héten át tartó, rendszeres futórutin mennyit segíti a mentális egészségüket. Azok, akik rendszeresen futottak, sokkal jobban aludtak, jobban teljesítettek a mindennapokban, és jobb jobb pszichológiai működés jeleit mutatták. Itt is mindössze napi 30 perces mozgásról volt szó, a rendszerességen volt a hangsúly.
Mivel már több kutatás is bebizonyította, hogy a mozgás jó hatással van a kognitív funkciókra, az új-zélandi Otagói Egyetem kutatói átnéztek néhányat, hogy megállapítsák, van-e valamilyen sajátosság arra nézve, hogy mikor erőteljesebb ez a hatás. Kiderítették: mindegy, mennyi idős az ember, milyen fiatal vagy milyen öreg, vagy milyen nemű, az aerobik testmozgás (leggyakrabban futás vagy kocogás) kifejezetten jó hatással van az elme állapotára és a kognitív funkciókra.
A rendszeresen mozgó fiatalok jellemzően a memóriájuk javulásáról számoltak be, az idősebbek pedig emellett még könnyebben figyeltek oda a feladataikra, valamint ügyesebben osztották meg a figyelmüket egyszerre több minden között.
A mindfulness mostanában nagyon trendi szó, de a tudomány már bebizonyította, hogy a befelé figyelés tényleg hatásos lehet a stressz csökkentésében, és általában a nyugodtság megőrzésében. A futás ehhez az egyik legjobb eszköz, rengetegen azért járnak, mert közben tudnak gondolkodni, kicsit maguk maradni, és átrágni a felmerülő problémáikat, miközben kifutják magukból az idegességet és a stresszt. Futás közben az ember befelé figyel, amire a mindennapi teendői közben lehet, hogy egyáltalán nincs lehetőség.
Nem vonnánk párhuzamot a kreativitás és a futás között, pedig egy 1997-es kutatás szerint érdemes: a British Journal of Sports Medicine tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint mind az emberek általános jókedvét, mind a kreativitását megemelte a rendszeres testmozgás, ami a kutatás során a futást jelentette. Viszont a tanulmányban azt is kizárták, hogy nem a jókedv okozta a kreativitás szárnyalását – a két dolog egymástól teljesen függetlenül változott.
(24.hu)