Ne rajtunk múljon: így előzhető meg a lakástűz és a gázszivárgás
Sokan hiszik, hogy az otthonuk teljes biztonságot nyújt, pedig a valóságban a lakást...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Itt az ideje a zöld metszésnek, amikor az odafigyelés ellenére is elvétett tavaszi metszés hatására rossz irányba induló ágakat távolítjuk el. Emellett még érdemes megszabadulni a fölösleges vízhajtásoktól, a tősarjaktól, valamint a megbetegedett ágrészektől. Ennek a tisztogatásnak a lényege, hogy szellősebbé és átláthatóbbá, napfényesebbé tegyük a koronát, elősegítve ezzel az egyenletes érést, valamint a kórokozók elleni védekezés hatékonyságát.
Emellett fontos teendő még a termésritkítás, amivel ugyancsak az egyenletes és hatékony kifejlődést segítjük elő, valamint elkerülhetjük az esetleges ághasadást a túlterhelt részeken. Figyeljünk oda, hogy inkább a rövid termőrészeken hagyjuk meg a gyümölcsöket.
Ha ezeket a munkálatokat megtettük, eltávolítottuk a beteg és zavaró ágrészeket, valamint a felesleges és szintén fertőzött gyümölcsöket, akkor jöhet a kórokozók elleni védekezés, ha még mindig elkerülhetetlennek látjuk. Ebben az időszakban a legtöbb gondot egyelőre a levéltetvek megjelenése okozza a gyümölcsösökben. Az almafáknál emellett a varasodás és a lisztharmat támadása is veszélyt jelent, valamint a takácsatka és az almamoly esetleges feltűnésére is érdemes idejekorán felkészülni. A varasodás és az almamoly a körtét is megtámadhatja, de még inkább oda kell figyelnünk a körtedarazsak és a körtelevélbolha kártételére. A cseresznyével, sajnos, együtt jár a cseresznyelégy, de a monília megjelenésére is számítani kell, ha meg akarjuk védeni a termést. A szilvafák legfőbb ellensége köztudottan a szilvamoly, a málnáé pedig a szürkerothadás és a kis málnabogár.
Ha mindent jól csináltunk, felkészülhetünk a szüretre, de ez nem azt jelenti, hogy hátra dőlhetünk, hiszen egy leleményes gazda mindig készen kell álljon az esetleges károk elhárítására.
Sorozatunkban Simó Tamás erdőmérnök, falugazdász osztja meg tudását olvasóinkkal, kéthetente tőle kaphatnak iránymutatást, hogy miként is érdemes szakszerűen, környezetbarát, bio módon gondozni kertünket. A szakember telefonon is szívesen ad tanácsot az érdeklődőknek a 0756.726.287-es telefonszámon.