Ne rajtunk múljon: így előzhető meg a lakástűz és a gázszivárgás
Sokan hiszik, hogy az otthonuk teljes biztonságot nyújt, pedig a valóságban a lakást...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az orvosi körökben long-Covidnak nevezett, akár hetekig-hónapokig elhúzódó tünetek nagyon változatosak, és meglehet, ma még nem is azonosította be mindet a medicina. Nagyon tág körben jelentkezhetnek, nem igazán függenek össze a betegség súlyosságával, otthon gyógyultaknál is jelentkezhetnek. A Coviddal összefüggésben a negatív tesztek után nálunk is gyakrabban észlelték a betegségen átesetteknél a hosszasan fennmaradó mellkasi nyomást, fájdalmat, fáradékonyságot, hosszan tartó fejfájást, hajhullást, depressziót.
Ráduly Enikő doktornő szerint meg kell különböztetni, hogy csak egy hosszabb rehabilitációt igénylő tünetről beszélünk, vagy a Covid okozta komplikációról: a gyengeség, fáradékonyság például előbbi esetben kezelhető pihenéssel, sétával, ahogyan a depresszió is. Ha viszont szövődményről beszélünk, tromboembólia-veszélyeztetettség esetében véralvadás-gátlók adagolására, gyógyszeres kezelésre lehet szükség, vagy a családorvos indokoltnak találhatja szakorvoshoz elküldeni a tartós rosszkedvvel küzdő beteget.
Ami a tüdőt illeti, annak károsodása nem annyira a kortól, sem a betegség súlyosságától függ, inkább a szerv általános állapotától: a betegség, a gyulladás okozta hegesedések, fibrózisok, beszűrődések idővel enyhülnek, javulnak, de az is előfordulhat, hogy egy intenzív terápiára került vagy előzőleg károsodott tüdejű ember munkaképességének csökkenéséhez vezethet, átmenetileg vagy akár életre szólóan oxigénfüggővé tehetik. A két-három hónapig történő utókezeléshez a biztosító pénztár által támogatva lehet igénybe venni az oxigénsűrítő készüléket, de a vér oxigénszaturációjának a folyamatos mérése alapján dönthető el, mennyi ideig szükséges a terápia.
Dr. Ráduly rendelőjébe napi rendszerességgel érkeznek ellenőrzésre a Covidon átesettek: egyesek önszántukból kérnek vizsgálatot, a maguk megnyugtatására, másokat, főleg olyanokat, akiknek súlyosabb tüdőgyulladása volt, a kórház küld rendszeresen felülvizsgálatra. Mivel új betegségről van szó, melynek kimeneteléről, kezeléséről és utóhatásairól még az orvosok sincsenek gazdag tapasztalatok birtokában, most dőlhet el, hogy mennyi ideig (akár hat hónapig) is kell utánkövetni a betegek állapotát – mondta a szakértő.
Egy lapunknak név nélkül nyilatkozó háziorvos praxisában a maradványtünetek főképp azoknál jelentkeztek, akik társbetegségekkel rendelkeztek, vagy a fertőzés egy későbbi, súlyosabb szakaszában kerültek kórházba. Ami a gyakoriságot illeti, talán húsz betegből egy panaszkodott tartós utóhatásokra. Azonban az az egy is elég riasztó példa lehet bárkinek, hogy maximális figyelemmel védekezzen az alattomos koronavírus-fertőzés ellen.