Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Óvodásként még jól tanultunk, de aztán jön a suli…

Óvodásként még jól tanultunk, de aztán jön a suli… Életmód

Mindannyian a tanulás ösztönével születtünk, egészen iskolás korig ennek köszönhetően fejlődünk. Aztán az iskolában változni kezdenek a dolgok – mondta minapi előadásában Lantos Mihály tanulásmódszertan-szakértő, egyetemi oktató és szakíró.

Hirdetés
Hirdetés

Hatékony tanulási módszerek címmel tartott előadást a kézdivásárhelyi Kanta Szakképző Központban Lantos Mihály tanulásmódszertan-szakértő, egyetemi oktató és szakíró. „Szoktuk mondani, hogy a tanulás a gyermek dolga. De igazából három szereplő van benne: maga a diák, a pedagógus és a szülő. Segítenünk kell neki ebben” – kezdte előadását Lantos.

Mint mondta, minden gyermekekkel való találkozáson megkérdezi őket, hogy mi a problémájuk a tanulással. A következő kettő mindig szerepel a listán: a rengeteg tananyag és az, hogy a tanulás élménytelen. A szakértő szerint mindkét nehézség ugyanabból a forrásból ered, a rossz tanulási szokásokból.

A nem megfelelő szokások eredete

Mindannyian a tanulás ösztönével születtünk. Egészen iskolás korig ennek köszönhetően fejlődünk. Amikor az óvodás gyermeknek mesét mondunk, nem hallgatja azt, hanem benne van a mesében. Ebben van a kulcs: nem a történet információit kezdi elraktározni, hanem a képzelete segítségével rögzíti, majd azokat a képeket hívja elő, azokról idézi fel magát a mesét – emelte ki a professzor.

„Mikor később bekerül az iskolába, és elkezdi tanulni a betűket, írást, olvasást, számolást, azt szokja meg, hogy a tanulás egyenlő az ismétléssel és gyakorlással. Ez eredményezi hosszútávon a magolást” – magyarázta.

Tehát abból erednek a gondok, hogy a gyermekek az igazi tanulás helyett magolni kezdenek, amely egyrészt rengeteg időt vesz fel, közben nem is értik meg a tananyagot, továbbá nagyon hamar el is felejtik.

Fotó: Dénes Botond

Akkor hogyan tanuljunk?

Az előadó röviden vázolta, mi a különbség a bal és a jobb agyféltekénk közt. A bal a racionális oldalunk, a fizikai világ megértéséért felelős, a beérkező információkat az dolgozza fel. A jobb a belső világot érti meg, hozzá kapcsolódik a kreativitás, humor, művészet, fantázia, ez az élmények területe.

A magolós tanulást a bal agyfélteke irányítja. Fontos tudatosítani a gyermekben, hogy az első osztályban elsajátított ismétlés-gyakorlás módszere nem számít tanulásnak, az csupán a képességek készség szintjére történő emelése. A hatékony tanuláshoz a jobb agyféltekénket kell bevonnunk.

„Együtt kell használnunk a két agyféltekénket. A ballal megértjük az információkat, a jobbal pedig élményt kapcsolunk hozzájuk humorral, színekkel, formákkal, képekkel, érzelmekkel. Egyébként az iskolán kívül minden helyzetben így cselekszünk, tehát nem veszik el ez a képességünk” – magyarázta Lantos.

A szakértő szerint nem lehet megtanítani a fiatalokat tanulni, hiszen mindenkinek más-más módszer válik be. A lényeg az, hogy kapcsoljunk valami élményt a leadott tananyag mellé. Annál is inkább, hiszen az élmények társadalmában a száraz információ természetes, hogy monoton és unalmas.

A tréner szerint sokat segít, ha a tananyagot vizuálisan, humorosan képzeljük el, ez bármilyen leckével menni fog. Fontos továbbá, hogy meghatározott célunk legyen, hiszen az agyunk arra fog koncentrálni, hamarabb megtanulja. A megvalósításához szükséges lépések váljanak a szokásainkká, lámpaláz esetén tudjunk lazítani, gondolataink legyenek pozitívak, előremutatók, és éljünk egészséges életmódot, pihenjünk, szellőztessünk, igyunk sok vizet.

„Vegyük elé a színesceruzáinkat, és használjuk őket jegyzetelésnél, az írás mellett rajzoljunk. Az agyunk könnyebben összeköti az információkat a színekkel, formákkal” – emelte ki Lantos.

Szabó Barbara

Fotó: Dénes Botond

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2024. november 18., 21:19
    ÉRTÉKELÉS: 13

    Mind szép és jó, a nyugati világban már rég alkalmazzák, mégis évről évre gyengébb generációk kerülnek ki az iskola padjaiból. A tanárból lassan egyszerre lesz bábmester és cirkuszi bohóc, de a gyerek helyett SENKI nem tudja megtanulni azt, amit neki kéne. A játékos tanulás addig értelmes dolog, amíg át nem esünk a ló másik oldalára! Nyugaton ez már megtörtént, az eredmény tapintható! Bezzeg Japán, Kína, Korea… Ott tanulnak!

  • User
    Dátum: 2024. november 20., 13:00
    ÉRTÉKELÉS: 4

    Az igazság az, hogy ha a tudni akaro nem ül le és nem tanulja meg a dolgokat nem tud. Addig amíg nem az a lényeg,hogy meg legyen tanulva egy szó, egy képlet amit majd fel tudok használni hanem hogy játszódnak addig soha nem lesz a tudás hatalom. Iskolában már nem játszani kell hanem tanulni. Ezért a világ legjobb tanulói Koreában vannak és nem itt nálunk Európában.