Csak a jéghegy csúcsát látjuk – a legtöbb bántalmazott nő nem tud segítséget kérni
A bántalmazók elszigetelik áldozataikat ismerőseiktől, manipulálják és zsarolják őke...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Sokan küzdenek különböző szemproblémákkal, ugyanakkor a legtöbben nincsenek ennek tudatában, még nem észlelték a gondot, viszont az hamar súlyosbodhat. Éppen ezért a közegészségügy kampányt indított a lakosság körében, melynek célja a tájékoztatás és tudatosítás a szem egészségügyi problémáiról és azok megelőzésének módjairól.
Mint írták, fontos, hogy az emberek ismerjék családtagjaik szem-egészségügyi kórtörténetét, tartsák vércukor-, vérnyomás- és koleszterinszintjüket a normális határokon belül, fogyasszanak Omega-3 zsírsavakban gazdag zöldségeket, gyümölcsöket és halat. Mindezek mellett más fontos tényezők is vannak a szem egészségének megőrzésében: ilyen a testsúly normalitása, a dohányzás elhagyása, a kezek higiéniája, mielőtt megérintjük a szemünket, illetve védőszemüveg viselése a különböző tevékenységek alatt.
A statisztikai adatok szerint Romániában 2020-ban 3.388.479 személynél állapítottak meg látásromlást, ez minden hatodik embert jelenti, közülük 59 ezer személy volt vak. A látásvesztés előfordulási gyakorisága a lakosság körében 17,8%. Az Országos Közegészségügyi Statisztikai és Informatikai Központ adatai szerint 2021-ben a háziorvos által bejelentett új glaukómás esetek száma 12.001, a vaksággal és látásvesztéssel járó esetek száma 3750 volt. Ugyanebben az évben a táplálkozási és anyagcsere-betegségek nyilvántartásában 152.846 diabéteszes retinopátiás (a szem látóhártyájának betegsége) személy szerepelt. Szintén 2021-ben 1762 szemsérült beteget jegyeztek.
A hazai egészségügyi egységekben (állami és magán kórházak) 27.942 szemészeti beavatkozást végeztek. Tíz év alatt, azaz 2010 és 2020 között az egy lakosra jutó szemészeti konzultációk és kezelések száma 0,08-ról (2010) 0,03-ra (2020) csökkent, ami azt jelenti, hogy kevesebben keresik fel a szemorvosokat. A felmérésben részt vevők közül 56,1 százalék mondta azt, hogy akkor megy szemészeti vizsgálatra, ellenőrzésre, ha úgy érzi, baj van a látásával, 31,8 százalék időszakosan keres fel szakembert a biztonsága érdekében, míg 12,1 százalék még sosem volt ilyen vizsgálaton.
Ami az európai adatokat illeti, az Egészségügyi Világszervezet Európai Régiójában több mint 30 millió személy látássérült vagy vak. 2,8 millióan vakok és körülbelül 27,2 millióan látássérültek. Több mint 70 millió személynek van korai stádiumban lévő látáskárosodása. A világszervezet döntéshozó testületében két új célt fogadtak el a szem egészségének megőrzésével kapcsolatban: a fénytörési hibák diagnosztizálásának és kezelésének 40%-os növelése, illetve a szürkehályogműtétek számának 30%-os növelése 2030-ig.
Fotó: medicover.hu