Figyeljünk oda magunkra és egymásra – kis kérés, mégis nagy vállalkozás
Két szabadnappal indult az esztendő, így 2025 legelején van idő az éves célok és ter...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
– Sokan nem tudják, mi a különbség az anyajegy és melanóma között, ezért kezdjük ezzel.
– Anyajegyei szinte mindenkinek vannak, és nem biztos, hogy az életünk során bármilyen problémát fognak nekünk okozni. Ugyanakkor a melanóma, a rosszindulatú bőrrák elleni küzdelem legfontosabb része a megelőzés, illetve a betegség minél korábbi felismerése, ezért évente ajánlott a bőrgyógyászati szűrővizsgálat, az anyajegyszűrés.
– Mit tegyünk, hogy idejében felismerjük a káros elváltozásokat a bőrünkön?
– Az anyajegyvizsgálat kétféleképpen kellene történjen: az egyik az önvizsgálat (lehetőleg családtag segítségével), amely terjedjen ki minden testrészre, ugyanis melanóma előfordulhat nehezen megfigyelhető területeken, például a hátunkon, nyakunkon, fejbőrünkön is. A másik lehetőség, hogy a bőrgyógyász megvizsgálja az anyajegy szerkezetét dermatoszkóppal. Előfordul, hogy egy anyajegy gyanús, ebben az esetben 3 hónappal később újra meg kell ismételni a dermatoszkópos vizsgálatot. Ilyenkor a két eredményt összehasonlítjuk, és megnézzük, hogy van-e változás. Ha van, abban esetben az anyajegyet el kell távolítani. Nem tudom eléggé hangsúlyozni, hogy nem szabad félni ettől: még ha már kialakult melanómáról beszélünk, akkor is a kezelés első, alapvető lépése a sebészi úton történő eltávolítás.
– Mikortól tekinthető „gyanúsnak” például egy anyajegy? Melyek a figyelmeztető jelek?
– Az önvizsgálat módszere a legegyszerűbben az úgynevezett ABCD-szabállyal írható le: az A az aszimmetriát, a B (border) a szegély tulajdonságait taglalja, a C (colour) a színére utal, a D (diameter) pedig az átmérőt jelenti. Gyanús az az anyajegy, amely alakját tekintve aszimmetrikussá válik, körvonala elmosódó, illetve a megváltozott szín (nem csak a fekete) és a megnövekedett méret is vészjósló. Amennyiben új anyajegy jelenik meg a testünkön, vagy egy régebbinek megváltozik a mérete, színe, alakja, mielőbb bőrgyógyászhoz kell fordulni.
– Ha elváltozást észlelünk, mit tegyünk, mi az ajánlott eljárás?
– Ha megváltozik az anyajegy színe, felszíne, alakja, vagy akár növekedni kezd, azonnal orvoshoz kell fordulnunk – ennek felismeréséhez elengedhetetlen, hogy bizonyos időközönként átvizsgáljuk a teljes testünket. Nagyon fontos a közönséges anyajegy, az atípusos anyajegy és a melanóma elkülönítése. E téren biztos diagnózis csak szövettani vizsgálat alapján állapítható meg, ezért fontos a sebészi eltávolítás. A közönséges anyajegy határa éles, az atípusos és a melanóma esetében az elváltozás határa szabálytalan, elmosódó. A közönséges anyajegy és a melanóma gyakoribb azokon a bőrfelületeken, amelyeket több napsütés ér, az atípusos anyajeggyel kapcsolatban ez nem figyelhető meg, sőt, a ruhával fedett testfelszíneken több van belőlük. A közönséges anyajegy gyermekkorban és fiatal felnőttkorban jelenik meg, az atípusos forma és a melanóma előfordulási gyakorisága az életkor előrehaladtával nő.