Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Segít az anyajegyvizsgálat

Segít az anyajegyvizsgálat Életmód

Tegnapi Életmód mellékletünkben arról olvashattak, milyen szabályokat kell betartanunk annak érdekében, hogy a napsütés számos egészséges hatását élvezhessük, anélkül, hogy károsítanánk bőrünket. Az esztétikai (ráncok, foltosodás stb.) hatáson túl a napsugarak rosszindulatú elváltozásokat is okozhatnak, ezekről kérdeztük dr. Orosz-Fekete Eszter bőrgyógyászt.

– Sokan nem tudják, mi a különbség az anyajegy és melanóma között, ezért kezdjük ezzel.

– Anyajegyei szinte mindenkinek vannak, és nem biztos, hogy az életünk során bármilyen problémát fognak nekünk okozni. Ugyanakkor a melanóma, a rosszindulatú bőrrák elleni küzdelem legfontosabb része a megelőzés, illetve a betegség minél korábbi felismerése, ezért évente ajánlott a bőrgyógyászati szűrővizsgálat, az anyajegyszűrés.

– Mit tegyünk, hogy idejében felismerjük a káros elváltozásokat a bőrünkön?

– Az anyajegyvizsgálat kétféleképpen kellene történjen: az egyik az önvizsgálat (lehetőleg családtag segítségével), amely terjedjen ki minden testrészre, ugyanis melanóma előfordulhat nehezen megfigyelhető területeken, például a hátunkon, nyakunkon, fejbőrünkön is. A másik lehetőség, hogy a bőrgyógyász megvizsgálja az anyajegy szerkezetét dermatoszkóppal. Előfordul, hogy egy anyajegy gyanús, ebben az esetben 3 hónappal később újra meg kell ismételni a dermatoszkópos vizsgálatot. Ilyenkor a két eredményt összehasonlítjuk, és megnézzük, hogy van-e változás. Ha van, abban esetben az anyajegyet el kell távolítani. Nem tudom eléggé hangsúlyozni, hogy nem szabad félni ettől: még ha már kialakult melanómáról beszélünk, akkor is a kezelés első, alapvető lépése a sebészi úton történő eltávolítás. 

Hirdetés
Hirdetés

– Mikortól tekinthető „gyanúsnak” például egy anyajegy? Melyek a figyelmeztető jelek?

– Az önvizsgálat módszere a legegyszerűbben az úgynevezett ABCD-szabállyal írható le: az A az aszimmetriát, a B (border) a szegély tulajdonságait taglalja, a C (colour) a színére utal, a D (diameter) pedig az átmérőt jelenti. Gyanús az az anyajegy, amely alakját tekintve aszimmetrikussá válik, körvonala elmosódó, illetve a megváltozott szín (nem csak a fekete) és a megnövekedett méret is vészjósló. Amennyiben új anyajegy jelenik meg a testünkön, vagy egy régebbinek megváltozik a mérete, színe, alakja, mielőbb bőrgyógyászhoz kell fordulni.

– Ha elváltozást észlelünk, mit tegyünk, mi az ajánlott eljárás?

– Ha megváltozik az anyajegy színe, felszíne, alakja, vagy akár növekedni kezd, azonnal orvoshoz kell fordulnunk – ennek felismeréséhez elengedhetetlen, hogy bizonyos időközönként átvizsgáljuk a teljes testünket. Nagyon fontos a közönséges anyajegy, az atípusos anyajegy és a melanóma elkülönítése. E téren biztos diagnózis csak szövettani vizsgálat alapján állapítható meg, ezért fontos a sebészi eltávolítás. A közönséges anyajegy határa éles, az atípusos és a melanóma esetében az elváltozás határa szabálytalan, elmosódó. A közönséges anyajegy és a melanóma gyakoribb azokon a bőrfelületeken, amelyeket több napsütés ér, az atípusos anyajeggyel kapcsolatban ez nem figyelhető meg, sőt, a ruhával fedett testfelszíneken több van belőlük. A közönséges anyajegy gyermekkorban és fiatal felnőttkorban jelenik meg, az atípusos forma és a melanóma előfordulási gyakorisága az életkor előrehaladtával nő.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás