Csak nem kellene a szomszed haza mellett komposztalni. Senki sem kivancsi masnak a budos komposztjara.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A lenyírt fű szemétnek való besorolása nem túl természetbarát, és hatalmas pazarlás is, hiszen kitűnő takarmány az állatok számára, mind frissen, mind széna formájában, télen. De mi van akkor, ha nincs, amivel megetessem, vagy az időjárás szeszélyessége miatt nem tudom megszárítani a lekaszált füvet? Sajnos, az esős időkben is le kell nyírni a füvet, viszont a benne található értékes tápanyagok elpazarlása egyenesen bűnnek számít. Erre jelent megoldást a fű komposztálása. Igen, a levágott fűből is kitűnő szerves trágya készíthető, amelyet majd a gyepünk karbantartására is felhasználhatunk, hiszen a pázsitnak is ugyanolyan szüksége van tápanyag-utánpótlásra, mint bármilyen kerti veteménynek.
A komposztálásra a legegyszerűbb és energiatakarékosabb megoldás a fűnyírók használata, begyűjtő zsák nélkül. Az összedarált maradványokat egyenesen a gyepre szórja szét, ami pár napon belül belekorhad a földbe. Ennek a módszernek a hátulütője, hogy nem szabad megvárni, míg nagy biomasszát képez a füvünk, mert befülledhet a gyepünk alatta, valamint a talaj elmohásodását idézheti elő.
Nagyobb levágott mennyiség esetén célszerűbb a hagyományos komposztálást választani. Itt viszont mindig ügyeljünk arra, hogy elegendő szárazanyagot (levágott ágak, cserjenyesedékek) keverjünk a komposztálódó fű közé. Erre azért van szükség, mert a fűszálak nedvességtartalma túl magas ahhoz, hogy szárazanyag nélkül komposztálhassuk. Főként esős időben, ha nem keverünk száraz dolgokat a fű közé, elkerülhetetlen, hogy az anyag rothadását idézzük elő a komposztálódás helyett. Munkaigényes, az igaz, de ezzel a módszerrel biztosíthatjuk a műtrágyamentes tápanyag-utánpótlást a kertünkben, és nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy nem pazaroltunk el egy szál energiaforrást sem a kertünkből!
Sorozatunkban Simó Tamás erdőmérnök, falugazdász osztja meg tudását olvasóinkkal, kéthetente tőle kaphatnak iránymutatást, hogy miként is érdemes szakszerűen, környezetbarát, bio módon gondozni kertünket. A szakember telefonon is szívesen ad tanácsot az érdeklődőknek, a 0756.726.287-es telefonszámon.
Csak nem kellene a szomszed haza mellett komposztalni. Senki sem kivancsi masnak a budos komposztjara.
Nálunk az előbbi módszert alkalmazom amióta nyírom a füvet. Gyakrabban kell de 10 év alatt természetes úton is gyönyörű lett a gyep.