Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Szorongás és döntésképtelenség miatt ragadnak telefont

Szorongás és döntésképtelenség miatt ragadnak telefont Életmód

Megszaporodtak a lelkisegély-szolgálatok telefonhívásai a szükségállapot kihirdetése óta, az öngyilkosságra készülők is többen próbáltak kapaszkodót keresni. Ezt előre látva, idejében hosszabbított, egésznapos ügyeleti idővel siettek a támogatásra szorulók segítségére a szakemberek. Papp Ágota pszichológussal, a szentgyörgyi stáb vezetőjével beszélgettünk.

Hirdetés
Hirdetés

– Nagyon sok a hívás, jelen helyzet jól tükrözi az általános gondokat, minden élethelyzetben és szerepben érintve vannak az emberek – mondta lapunknak Papp Ágota, aki szerint felértékelődött az információ, amely döntéshelyzetben annyira fontos az embereknek. A hívások egyharmada tájékozódó jellegű, vagy konkrét információt igényel: hazajöjjön külföldről vagy sem, kérjen munkanélküli támogatást vagy ne, ilyen és ehhez hasonló helyzetek állítják kihívások elé az embereket, alapjaiban megrengetve biztonságérzetüket. Általában véve is felerősödött a szorongás a koronavírus miatt, de egzisztenciális félelmek miatt is a telefon után nyúlnak az emberek, akiknek eddigi megküzdési stratégiái már nem elegendők. A segítő szakemberek több öngyilkossági krízishívást is fogadtak. Gyakorlatilag, ha a járvány előtt napi 1–1,5 hívásuk volt, a járvány idejében 6–8 esetet is regisztrálnak. Az e-mailben is működő tanácsadás, lelki segélynyújtás szintén emelt fordulatszámon pörög.

Papp Ágota szerint a szolgálat szakemberei a döntéshozáshoz a kognitív és érzelmi oldal megtámogatásával tudják hozzásegíteni a hozzájuk fordulókat, illetve alkalmanként hasznos telefonszámokat is ajánlanak vagy más területeken jártas tanácsadókhoz (pl. munkajogász) is útbaigazítják az elbizonytalanodott hívót. Külön felhívással fordulnak a fokozott stressznek kitett egészségügyi dolgozókhoz, hogy merjenek terheikből letenni, merjék megosztani a nehézségeket, és ne habozzanak segítséget kérni, de ugyanígy a szülőket, az időseket és a fiatalokat is szívesen támogatják.

Ez az időszak ugyanakkor nagyon összekovácsolta a segélyszolgálat kibővült csapatát – az eddigi harminc ügyeleteshez további hét munkatárs csatlakozott – gyakoriak az esetmegbeszélések, több a tapasztalatcsere, az együtt gondolkodás. Ezen a területen nagyon hatékonynak bizonyulnak a helyzet hozta online, csoportos megbeszélések. „A főfoglalkozásban is többnyire segítő szakmabeli ügyeleteseknek nem könnyű összeegyeztetni a családi élettel a teljes jelenlétet igénylő beszélgetéseket, és külön feladat, hogy a főállásban, de önkéntesként is gyakorolt terápiás beszélgetések mellett saját lelki egészségüket is karbantartsák” hangsúlyozta a szolgálat szentgyörgyi vezetője.

Az anonimitásban megmaradó lelki segélyt nyújtók reggel 8-től 24 óráig érhetők el a 0754.800.808-as telefonszámon, vagy a hallgatlak.lelkisegely@gmail.com e-mail-címen. A hívók is megőrizhetik névtelenségüket.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás