Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Tények és tévhitek

Tények és tévhitek Életmód

Nem hinnénk, hogy prof. dr. Csapó János, a debreceni, kolozsvári, csíkszeredai egyetemek élelmiszertudományi tanszékeinek előadója valaha is beférkőzhet a homeopátia, a fényevés, a vegetarianizmus híveinek kegyeibe, miután tételesen cáfolta azokat a tévhiteket és áltudományos állításokat, amelyek háborítatlanul tenyésznek a világhálón. A Sapientia EMTE szentgyörgyi tagozatán tartott múlt heti előadásában a pi-vizet, a méregtelenítés, lúgosítás kérdését, a koleszterint és a tengeri sót vette górcső alá, ebből szemelgetünk.

 

Az előadó a pi-víz köré szőtt aura szétbombázásával kezdte. Élő anyag?! Energiahordozó?! Mennyi az energiája, hogyan lehet kapcsolatba hozni az emberi szervezetben működő biokémiai folyamatokkal, energiatároló mechanizmusokkal – ezekre a kérdésekre semmilyen írásban, előadásban nem kapott választ, állítja Csapó János. Ami igaz viszont a pi-vízzel kapcsolatban: 1 köbméter vízből 1000 liter pi-vizet lehet előállítani, egyiknek 200 forint köbmétere, másiknak 50 forint litere. Jó üzlet.

Egy egészséges embernek, aki változatosan táplálkozik, felerészben állati, felerészben növényi eredetű élelmiszert vesz magához, nincs szüksége vitamin-kiegészítésre. A vitaminfogyasztást esetleg egy nagyobb antibiotikum-kúra, más szervi betegségek tehetik szükségessé, de túlfogyasztásuk éppúgy betegségeket okoz, mint elégtelen voltuk.

Kétfajta vitamint ismerünk: zsírban oldódóakat (A, D, E, K) és vízben oldódóakat: ilyen az összes B- és a C-vitamin. Mivel a szervezet napi C-vitamin-szükséglete 50-85 mg, az 1000 mg-os kapszula fölösleges, a plusz jobb esetben a vizelettel távozik, vagy oxálsav formájában válik ki a szervezetből, ami az arra hajlamosaknál kövesedést okoz.

A zsíroldékony vitaminok az enzimaktivitást növelik vagy csökkentik, a májban raktározódnak. Például az A-vitamin hiánya farkasvakságot, bőrszárazságot okoz, de a túl sok A-vitaminnak hajhullás, hámlás a tünete.

Az ásványi anyagok pótlása ugyanolyan kényes kérdés: csak nagyon indokolt esetben, óvatosan nyúlhatunk bele a szervezet folyamataiba, hiszen ha valamibe beavatkozunk, tönkreteszünk mást.

A koleszterinre úgy van szükségünk, mint a levegőre, még az anyatejben is benne van – tudtuk meg. Az epesavakat, szteroid hormonokat, a mineralo- és glüko-kortikoidokat (ami az ásványi anyagok és cukor szintjét szabályozzák) ebből szintetizálja a szervezetünk.

A bevitt fehérje fele legyen állati, fele pedig növényi eredetű a professzor ajánlása szerint, akinek egyébként is a mértékletesség a vezérgondolata. Nem igaz, hogy a növényi eredetű fehérjék elegendők lennének a szervezetnek, de a növényi rostokra is szüksége van a testnek. A tehéntejben rendelkezésre áll minden szükséges összetevő, a fehérje mellett ásványi anyagok is. A kalcium felszívódása a tejből 85%-os, a pezsgőtablettákból 20%-os. A laktózra érzékenyek a hosszabb ideig érlelt tejkészítményeket, sajtokat fogyaszthatják.

A növényekben nincs B12 vitamin, a vegetáriánusok többsége ezért vérszegény, a lakto-ovo-vegetáriánusok azonban mindent megadnak a szervezetüknek, amire szüksége van – emelte ki az előadó.

A bioélelmiszerek sem olyan egészségesek, amilyennek hirdetik őket, hiszen a kártevő mikroorganizmusok – amelyek ellen a permetezés megvéd – toxinokat termelnek, ezek egy magyarországi vizsgálatban az ellenőrzött bioélelmiszerek mindegyikében jelen voltak. A tengeri só sem lehet tisztább most, mint a többmillió éve szintén tengerek vizéből lerakódott bányászott só, a kecsketej teljesen más összetételű, mint az anyatej, az ellenkezőjét hirdető mítoszok hamisak, a mesterségesen előállított tápanyagok is legalább olyan jól felszívódnak, mint a természetesek – állította az akadémikus.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás