Gyermeki lelkek az iskolai tanácsadó szobákban: válsághelyzetek és megoldások
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környeze...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A rekordot még tavaly vonták kétségbe orosz kutatók, név szerint Nyikolaj Szak matematikus és Valerij Novoszelov gerontológus. Állításuk szerint átverés volt a Guinness világrekord, tanulmányukban ugyanis azt állították, hogy Jeanne lánya, Yvonne felvette az édesanyja személyazonosságát, hogy így kerülje el a hagyatéki adó megfizetését.
A francia Demográfiai Tanulmányok Nemzeti Intézete viszont megvizsgálta az orosz kutatók érveit, és arra jutottak, hogy nincs semmiféle bizonyíték erre. Sőt, egy svájci-francia kutatócsoport tovább is jutott a vizsgálódásban: alaposan átvizsgálták az üggyel kapcsolatos összes történelmi, demográfiai és egészségügyi adatot, és egy matematikai modell segítségével bebizonyították, hogy az emberek valóban elérhetik a 120 év fölötti életkort.
A svájci Genfi Egyetem és a Genfi Egyetemi Kórházak kutatói rekonstruálták az összes 1875-ben Franciaországban született ember élettartamát, és ugyanezt elvégezték az 1903-ban születetteknél is – ez az utolsó korosztály, aminek már egyetlen tagja sem él. Ezen adatokból kiindulva pedig kiszámították a 100, 101, 102, stb. éves kor elérésének a valószínűségét.
Eredményeik szerint pedig a valószínűség nagyon alacsony, de statisztikailag egyáltalán nem lehetetlen – összegezte a kutatást a csoport vezetője, Francois Herrmann. Számításaik szerint maximálisan 119-123 évig élhet egy ember, de tízmillió 100 éven felüli ember közül mindössze egyetlen egynek van esélye megérni a százhuszonharmadik születésnapját.
A genfi szakértő ugyanakkor elismerte, hogy Calment esete valóban egy anomália, hiszen a halálakor 10 évvel volt fiatalabb az akkori második legidősebb ember, vagyis túl nagy volt köztük a korkülönbség. Azóta viszont egy ember már megérte a 119 évet, öt másik pedig a 117-et, vagyis egyre inkább szűkül a rés.
A kutatócsoport szerint Jeanne Calment kivételes életkora az örökletes tényezők és a szerencse keverékének köszönhető, a fennmaradt emlékek szerint pedig szinte nyomtalanul múltak el az évek az asszony felett.
(index)