A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra
Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, megh...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
„A dohányzás jelenti a fő okot a tüdőrák kialakulásában, a megbetegedés kockázata pedig egyenesen arányos a cigarettázási szokásokkal: mennyi ideje és milyen gyakran dohányzik valaki, illetve mennyire szívja le mélyen a füstöt. A passzív dohányzás szintén hozzájárulhat a betegségek kialakulásához. A passzív dohányzók esetében a tüdőrák megjelenésének kockázati aránya 10%” – hívja fel a figyelmet Florin Mihălţan professzor, a társaság elnöke a csütörtökön kiadott sajtóközleményben.
Hozzáteszi: az aktív dohányzók esetében pedig ez az arány még sokkal magasabb is lehet, a különböző tényezők függvényében. A dohányzás ugyanakkor kockázati tényezőnek számít más betegségek kialakulásában is, mint például szív-érrendszeri betegségek, különböző gyulladások. Azok, akik napi 20 szál cigarettánál többet szívnak el, háromszor akkora eséllyel kapnak súlyos légúti fertőzéseket (pl. tüdőgyulladást), mint a nem dohányzók, fejtette ki a szakember.
A szakemberek szerint a magzatra is káros hatással van a cigarettafüst, függetlenül attól, hogy az anya maga cigarettázik, vagy passzív dohányzó: a születendő csecsemő tüdeje alulfejlett lesz, működése elégtelen.
Korai gyerekkorban a passzív dohányzás asztma, tüdőgyulladás, gyakori légúti fertőzések kialakulását okozhatja.
A statisztikai adatok szerint globális szinten 165 ezer gyermek hal meg ötödik életévének betöltése előtt a passzív dohányzás okozta légúti fertőzések miatt.
A Román Tüdőgyógyászati Társaság által végzett tanulmány szerint a fővárosi orvosi egyetemen tanuló negyedéves, dohányzó hallgatóknak 65,22%-a a dohányt részesíti előnyben, 36%-a az elektronikus cigarettákat, 3,48%-a pedig a hevített dohányt.
„A szocializáció a legfőbb oka a dohányzásnak a fiatalok körében” – mutat rá dr. Ioana Muntean, a Marius Nasta Tüdőintézet orvosa.
(Agerpres)