Hat évvel ezelőtt kezdte el a videófeltöltést az angyalosi, akkor 15 éves Mr Originality Csabika nevű youtuber, azzal a céllal, hogy szórakoztasson és elérje az 500 feliratkozót. Azóta már 52 ezer feliratkozója van a csatornának, a különböző humoros, trendi, de mégis a hagyományok őrzését népszerűsítő videókat több tízezren követik. Az ismert magyarországi youtuberek is felfigyeltek rá, sőt, online órán, egyetemen is vetítették már le videóit tanárok. A tartalomgyártásról, fejlődésről és jövőbeli tervekről beszélgettünk Incze Csaba youtuberrel.
– Mikor és hogyan kezdődött az internetcelebek világába való betörésed?
– Hat évvel ezelőtt. Az, hogy YouTube-ozni kezdtem, spontán alakult ki, nem is terveztem, hogy ezzel foglalkoznék, még csatornám sem volt, nem tudtam bejelentkezni a felületre. Egy ismerősöm regisztrált, hogy kedvelni tudjam a tartalmakat, aztán ráakadtam a TikTok elődjére a DubSmash alkalmazásra, ahová rövid videókat lehetett feltölteni, de többnyire csak videoklipek imitálását lehetett látni. Ezt kezdtem el én is, komikus jeleneteket vettem fel, közben a vágóprogramot is megismertem, majd az elkészített tartalmakat áthelyeztem a YouTube-ra. Ezt két-háromszáz néző tekintette meg, kedvelték is, így még hat hasonló videót készítettem. Ezután kezdtem 16 évesen focisvideókat gyártani, illetve más humoros tartalmakat.
– Megmutattad valakinek az első videókat még mielőtt kitetted élesben a YouTube-csatornára? Hogyan fogadták?
– Senkinek nem mutattam meg, egyből feltettem, mert nekem nagyon tetszett. Nem gondoltam bele, hogy ez mivel jár, hogy bárki bárhol a világon megnézheti, és visszajelzést is küldhet. Negatívumok nem értek szerencsére, ami megerősített, hogy folytassam.
– Hogy fogadta a videózást a szűk környezeted, a családod, barátaid?
– Anyukám első perctől támogatott, mellettem volt, a kamerát is ő vásárolta nekem, a többiek szkeptikusak voltak, visszafogottabbak, de most már büszkék rám. Igazából nem érdekelt mások véleménye, én szerettem, és gyártottam a videókat, szórakozásból. Nagymamám is nagyon büszke rám, ő többször szerepelt már a videókban, és meglepetten vette tudomásul, hogy több százezren látták. Ez neki óriási dolog, büszke rám.
– Milyen volt a nagyközönség reakciója?
– Tetszett nekik, két-háromszáz ember mindig megnézte, és arra gondoltam, ha az udvaron gyűlnének össze ennyien, az milyen lenne. Kialakult a nézőközönség, 2016 februárjában kezdtem, és rá egy évre megvolt az 500 feliratkozóm. Az akkor nagyon nagy számnak tűnt, ma már naponta jön ennyi feliratkozó, ami nagyon jól esik. Lassú folyamat volt, de megérte, megéri csinálni. Negatív kommentekre nem emlékszem, de az nem titok, hogy az elején nem mertem felvállalni magam teljesen, próbáltam a vidéki beszédemen is alakítani, de azt vettem észre, hogy nagy az igény a székely tartalmakra, így elkezdtem bemutatni a székely népem szokásait, aminek nagy sikere volt. Egy hónap alatt 10-15 ezer megtekintést értem el, ami előtte sosem történt meg, így hozta magával, hogy újabb hasonló tartalmakat készítsek.
– A csatornán különböző témák, lejátszási listák vannak, székely népszokások, humoros kérdezz-felelek videók, de vlogok is. Hogy alakult ez így, mi alapján választod ki a témaköröket?
– Először a székely népszokások sorozatot kezdtem el, utána következett a székely vs magyar beszéd bemutatása, ahol különböző kifejezéseket, élethelyzeteket mutattam be székelyesen és magyarországiasan kiejtve. Ezek a videók már elérték a magyarországi közösséget is, és mai napig a legnézettebbek.
– Melyik a legnézettebb videó a csatornádon?
– A legnézettebb videóm az AK26 rapbanda egyik számára írt székely paródia-klipp, amit több mint kétszázezren néztek meg. De szintén sikeres volt a mámával (nagymamájával –szerk.) felvett, egy kenyérsütést bemutató videó is.
– Honnan jönnek a forgatási ötletek?
– A legtöbb ötlet zuhanyzás közben vagy elalvás előtt születik meg a fejemben, ezeket lejegyzem és továbbgondolom, aztán megvalósítom őket. Ilyenek például a Facebookon található vicces hirdetésekből készített videóim, amelyekhez a közösségi oldalról gyűjtöttem az anyagot, végigolvastam a vicces, félreérthető vagy nagyon helytelenül megfogalmazott hirdetéseket, és azokat dolgoztam fel az anyagokban.
– A tartalomgyártás külön műfaj, hiszen egyedül vagy egy kamerával, viszont több ezer, sőt, százezer embert érhetsz el a videókkal. Milyen érzés ezt művelni, mennyire nehéz vagy könnyű egyedül dolgozni, azonnali visszajelzés nélkül?
– Ez egy nagyon jó kérdés, mert nehéz téma. Az elején lámpalázzal ültem le a kamera elé, izgultam, annak ellenére, hogy volt bennem bátorság is. Sokszor kivert a veríték, akadozva beszéltem, és újra fel kellett vennem mindent. Ezen már túl vagyok, viszont még a mai napig izgulok, ha emberek között veszek fel videót, ha tömegben vagy városközpontban vlogolok. Ugyanakkor egy élő interjú vagy műsor esetén is izgulok, mert ott nem lehet kivágni a bakikat, kijavítani a hibákat.
– A youtubereknek mindenki a zsebében turkál, azt gondolják a nézők, hogy meg lehet gazdagodni a tartalomgyártásból. Az is érdekli a nézőket, hogy miként működnek a reklámok, számít-e, ha végignézik a reklámokat a kedvenc videók alatt, illetve mi fontosabb a feliratkozók száma vagy a megtekintések száma?
– Nagymértékben számít, hogy végignézik-e a reklámokat, hiszen ez az egyik bevételi forrás a videókból, de a feliratkozások is számítanak, én elértem az 52 ezret, aminek nagyon örülök, sosem hittem volna, hogy sikerülhet. A feliratkozás a YouTube-ranglista miatt fontos, viszont az anyagi oldalát a nézettség hordozza. Ha valakinek csak háromezer feliratkozója van, de minden videóját megnézik százezren, az többet keres, mint fordítva. Jelenleg 8 percnél hosszabb tartalomnál lehet reklámfelületet elhelyezni, ezt én is használom. A reklámot az algoritmus dobja be, nekünk az számít, hogy átugorják-e a reklámokat a nézők vagy sem. Ha valaki végignézi a reklámokat, támogat engem, mert akkor több pénzt kapok. De van lehetőség csatornatagságot vásárolni, ami havi 6 lej, extrainformációk, emojikat, beszámolókat kapnak a csatornatagok. Megéri. Aztán ott van a paypal lehetősége is, ha valaki támogatni akarja a munkám anyagilag is, és 2021 áprilisa óta elérhetőek a termékeim, a Los Angyalos bögre, a Tyúkláblúdláb mintás póló egy nagybaconi üzletben, valamint annak webshopjában.
– Meddig szeretnéd folytatni?
– Ezt az idő dönti el, a platformok változnak, nem biztos, hogy a YouTube megmarad így ebben a formában, vagy érdekes lesz hosszú távon. Nem tervezek nagyon előre, de néhány évig még biztos szeretném csinálni.
– Kommentekből ítélve sok lány érdeklődik irántad, ez igaz? Van barátnőd?
– Igen, régebb valóban így volt, de mostanság apadt az érdeklődésük, lehet neki fogtak főzni (haha). Jelenleg nincs barátnőm.
– Milyen más visszajelzéseket kapsz?
– Az a legjobb, amikor tanárok írnak és gratulálnak, vagy olyan is volt, hogy egy református lelkész mondta, hogy követi a videóimat, és nagyon tetszenek neki. Nemrég a magyarországi Pétfürdőről (Veszprém megye) írt egy magyartanár, aki online órán mutatta meg a videóimat a diákjainak, és ez is nagyon jól esett. Számomra ezek a visszajelzések esnek a legjobban. Pár napja pedig egy pályázatra beküldtem egyik videómból egy 3 perces változatot amelyben egy 97 éves bácsi mesél az életéről nekem, különdíjat nyert, nagyon örültem. Nekem fontos, hogy bemutassam azt a világot, amiben mi élünk, megmutassam a székelyek életét, szokásait és a tájat, ahol élünk. De merek én nagyobb fába is fejszét vágni, készülök az első vlogdoku kisfilmemre, amelyet Nagyszeben megyében forgatunk.
– Az egyik védjegyed a köszönésed: tyúkláb, lúdláb mindenkinek. Ez honnan jön?
– Egy angyalosi, most már sajnos elhunyt bácsitól, aki egy riportban viccelődött azzal, hogy mit evett, ott hangzott el ez a szóösszetétel, amit felhasználtam egy videóban, végül pedig megmaradt, és azóta mindig így köszönök el. Talán így picit az emléke előtt is tiszteleghetek.
– Mit üzensz azoknak a fiataloknak, akik most kezdenének el hasonló tartalmakat gyártani?
– A saját példámból kiindulva azt javasolnám, hogy ne kezdjék túl korán, hagyják érni a gondolataikat, ötleteiket, tanuljanak meg vágni, filmezni és csak azután kezdjék el élőben is, hogy ne legyen ellenérzés bennük, ha visszanézik évek múlva az első próbálkozásaikat. Nekem se volt meg a kellő tudásom, amire szüksége van egy youtubernek, viszont ez fontos, aki el akarja kezdeni, egyszer tanuljon, kövessen olyanokat, akiktől tanulhat, és csak azután kezdjen el ő is gyártani.
Egy iskolában és nem egyetemen vetítették le eddig egy kis videóját, nem kell túlozni.
Közel lakok hozzá, barátnője még nem volt, tudom. Trollok szoktak lányprofilt csinálni és írni neki, hogy szivassák, nem szép dolog.
Nem tudom, hogy képzeli el a jövőjét, hogy dolgozni vagy továbbtanulni sem akar, mint más rendes korabeli fiatal. 2-3 hetente egy 7 perces videó feltöltése az nem munka, abból nem lehet megélni, nemhogy barátnőt tartani.
Egészséges, munkaképes fiatal szerintem nem adományokat kellene saját magának gyűjtögetnie, hanem menjen dolgozni, nem rászoruló.
Ha a mai fiataljaink követni akarják a példáját akkor lesz sok dologkerülő, akiket a mamahotel biztonságában nekünk dolgozók kell az adónkból eltartani.
Tisztelettel és nem rosszindulatból írom ezeket, hogy más is meggondolkozhasson.