A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra
Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, megh...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az újonnan felavatott Wegener-Park gyakran helyszíne a Búgócsiga Baba-Mama-klubosoknak. Jakabos Katalin szervező kérdéseire a nemrégiben meghívott gyógytornász, Jova Turóczi Anita válaszolt, szakszerű és részletes leírással vázolva a gyermek mozgásfejlődését, hónapokra felosztva. Ismertette a gyanújeleket, amelyeket nem feltétlenül betegségként kell felfogni, hiszen ahány gyermek, annyiféleképp fejlődik, és nem is szerencsés egyiket a másikhoz hasonlítgatni, viszonyítani. Részletesen feltárta a 0–18. hónap közötti kor normál mozgásfejlődését, ugyanakkor a gyanújeleket is ismertette, amelyekre az anyukák fel tudnak idejében figyelni és a még visszafordítható betegségeket orvosolni tudják.
A szakember a járás problematikáját is körülírta, figyelmeztetve az anyukákat a tévesen alkalmazott szülői reakciókra és a járáskönnyítő „bébikomp” szükségtelen alkalmazására, a hibás mozgások kialakulásának elkerülése végett. Az ó-láb és iksz-láb kérdésköre is összetettnek látszik. Bár elsőre ijesztőnek tűnhet, az enyhe ó- vagy iksz-láb nem feltétlenül kóros, és többnyire nem csontrendszeri elváltozás áll a háttérben – magyarázza a szakember. Ha mégis kialakul, ezek kezelése szakorvos konzultálásával történik.
A W-ülés olyan negatív hatással van a gyerekre nézve, amely sorozatos rendellenességeket, diszharmonikus mozgások kialakulását hozza magával, tudtuk meg. A láb leggyakoribb tartási rendellenességére, a veleszületett dongalábra is kitérve, a gyógytornász elmondása szerint előfordulása egy ezrelék körül mozog, a betegek kétharmada fiú. Az oka részben genetikai – családi halmozódás megfigyelhető –, részben pedig méhen belüli tartási rendellenességek tehetők felelőssé. A kezelést újszülött korban kell kezdeni.
A gyógytornász végezetül kérdésünkre elmondta, az a gond, hogy nem tájékozódunk, inkább adunk a szomszéd anyuka szavára, aki felnevelt már 3 gyermeket, akinek a gyermekei is előbb álltak/jártak, mint másztak volna, minthogy elvinnénk egy gyerekorvoshoz vagy egy gyógytornászhoz, és kikérnénk a véleményét. Nagyon fontos, hogy soha ne hasonlítsuk össze egy gyermeket se a másikkal, mert minden gyermek a saját tempójában fejlődik. Ha gondot észlelünk, akkor mindenképp szakemberhez forduljunk, mert inkább egy negatív, mint egy késői diagnózis. Jova Turóczi Anita gyógytornász elérhetősége a közösségi oldalon a Rehabpont-Turóczi Anita Gyógytorna Rendelő-oldalon nézhető meg.
Hodor Enikő